Dodana: 7 maj 2020 16:36

Zmodyfikowana: 7 maj 2020 16:36

Światowy wyczyn piłkarzy Wici Białystok

W naszej wędrówce po sportowych klubach regionu podlaskiego, które odeszły już do historii, dziś przedstawiamy klub o nazwie Wici Białystok, odnoszący w II połowie lat 40. cenne sukcesy w rywalizacji na piłkarskich, okręgowych boiskach.

Ilustracja do artykułu Miniaturka.jpg

Zdobywca prezydenckiego pucharu

Wici Białystok zostały założone w 1946 przy Związku Młodzieży Wiejskiej w Białymstoku. Już w pierwszym swoim sezonie gry ta drużyna z niezłej strony pokazała się w okręgowej rywalizacji. Była ona bowiem równorzędnym przeciwnikiem w jednej z grup eliminacyjnych Mistrzostw Okręgu-1946 dla późniejszego triumfatora całych tych zmagań – Motoru Białystok.

W następnym – 1947 roku, Wici uplasowało się już na okręgowym podium – zajmując 3. lokatę, a ponadto zwyciężyło w prestiżowych rozgrywkach o Puchar Prezydenta Białegostoku, pokonując w finale zespół o nazwie WKS Wopista Białystok. Przy czym dla wyłonienia zwycięzcy tych zmagań potrzeba było aż dwóch meczów, a okoliczności ich rozgrywania były ewenementem na skalę światową!

„Złota” bramka

Otóż w pierwszym z tych meczów, mimo dogrywki padł remis 4:4. A ponieważ wówczas jeszcze nie egzekwowano w takiej sytuacji serii rzutów karnych, decyzją władz Białostockiego OZPN postanowiono rozegrać drugie spotkanie, ale tylko do momentu strzelenia przez którąś z drużyn gola.

Jak widać więc, w Białostockim OZPN ta swoistego rodzaju zasada "złotej bramki" zaistniała pięćdziesiąt lat przed tym jak Światowa (FIFA) i Europejska Federacja Piłkarska (UEFA) oficjalnie wprowadziły podobny punkt do regulaminu swoich rozgrywek w latach 90!

W tym powtórzonym spotkaniu: Wici – Wopista, w 11 min. gola dla wiciarzy strzelił Sergiusz Nizniczenko i jego zespół sięgnął po Puchar Prezydenta Białegostoku, a on sam powinien przejść do historii europejskiego i światowego futbolu z racji swojego wyczynu. Tylko kto w UEFA i FIFA wie o tym zdarzeniu ?

Okręgowe zwycięstwo

Ukoronowaniem sukcesów Wici Białystok był sezon 1948, gdy ten klub zdobył Mistrzostwo Okręgu Białostockiego. Stało się tak po zaciętej rywalizacji z WKS Piechur Białystok. Przed ostatnią kolejką obie te drużyny miały tyle samo – po 12 pkt. i o mistrzowskim tytule zadecydował ich bezpośredni pojedynek, właśnie w końcowej serii gier. Na ten mecz na Stadion Zwierzyniecki przybyło aż 6 tysięcy kibiców, którzy mieli okazję podziwiać pewne zwycięstwo Wici 4:1.

Drużyna Wici Białystok z 1948 roku. Stoją od lewej – Eugeniusz Burzyński, Władysław Gałasiński, Wiktor Tofiło, Józef Pańkowski, Józef Choroszucha, Ryszard Lachowski, Jerzy Szpuda. Dolny rząd od lewej – Leon Łupaczyk, Józef Poczobut, nierozpoznana osoba.

Niestety rok 1948 okazał się ostatnim w krótkiej, ale ciekawej historii klubu Wici Białystok, gdyż wówczas w polskim sporcie, zamiast tradycyjnych klubów, zaczęto tworzyć tzw. Zrzeszenia Sportowe. W efekcie Wici Białystok zostało rozwiązane, a jego piłkarze trafili do Zrzeszenia Sportowego o nazwie Związkowiec.

Po Wici pozostały więc tylko pożółkłe wycinki gazet i stare fotografie, jak choćby ta prezentująca tę drużynę przed jednym z meczów z mistrzowskiego dlań sezonu 1948.

Jerzy Górko

Fot. ze zbiorów Władysław Gałasińskiego.

facebook