Dodana: 1 wrzesień 2021 08:56

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2021 08:57

Sukces podlaskich juniorów i młodzików w szachowych Mistrzostwach Polski

Przez 7 dni (24-30.08) w Rzeszowie trwała największa impreza juniorska w Polsce – Mistrzostwa Polski Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Znakomity występ zanotowali zawodnicy z województwa podlaskiego, którzy wrócili z turnieju z sześcioma medalami, a pozostali zdobyli wysokie lokaty w swoich kategoriach wiekowych.

Figury na szachownicy ustawione w parku

Mistrzostwa zostały podzielone na dwa bloki i odbywały się w różnych terminach:

MPJ do lat 14, 16 i 18:

• MPJ w szachach szybkich: 24-25.08.2021 r.
  • MPJ w szachach błyskawicznych: 08.2021 r.

MPJ do lat 12, 10 i 8:

• MPJ w szachach szybkich: 28-29.08.2021 r.

Świetnie zaprezentowali się podlascy zawodnicy, którzy zdobyli po dwa złote,  srebrne i brązowe medale.

W szachach szybkich rywalizowało 982 młodych szachistów, w tym 705 chłopców i 277 dziewcząt. Nasz region reprezentowało 97 zawodników (65 chłopców i 32 dziewczęta).

Najlepiej wypadła Klara Szczotka (MUKS Stoczek 45 Białystok), która sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski w kategorii wiekowej do lat 14.

Brązowy medal wywalczyła Monika Marcińczyk (MUKS Stoczek 45 Białystok) do lat 18.

6. Jan Butkiewicz (KSz Hańcza Suwałki) do lat 12;

We współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu MUKS Stoczek 45 Białystok zdobył 51 punktów. Dorobek kolejnych klubów: KSz Hańcza Suwałki – 14, Fundacja Jaćwież – 1. Województwo podlaskie zgromadziło 66 punktów.

W Mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych (rozegranych 26 i 30 sierpnia) o medale walczyło 841 zawodników, w tym 581 chłopców i 260 dziewcząt. Województwo podlaskie reprezentowało 94 szachistów (62 chłopców i 32 dziewczęta).

Złoty medal ponownie wywalczyła Klara Szczotka (oboje MUKS Stoczek 45 Białystok) do lat 14.

Srebrne medale przypadły Zuzannie Arciszewskiej (MUKS Stoczek 45 Białystok) do lat 16 i Elizie Dąbrowskiej (KSz Jagiellonia Białystok) do lat 8.

Na najniższym stopniu podium stanął Tomasz Obrycki (KS Elbrus Łomża) do lat 10.