Dodana: 28 maj 2019 12:32

Zmodyfikowana: 29 maj 2019 09:04

Stoczek 45 zaszachował Białystok

Miniony tydzień obfitował w wiele szachowych zmagań. W dniach 18-19 maja organizowany był w Białymstoku 18. Turniej Szachowy Mini-ELO, zaś 24 maja podsumowano XXIV edycję szachowej białostockiej ligi szkolnej. Organizatorem wydarzeń był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok, sędzią głównym wszystkich rozgrywek - Leszek Zega.

Ilustracja do artykułu 2019-05-24 Ambrozja. Zakończenie 24. edycji Ligi Szkolnej {Fot. Tomasz Jarocki} (65).jpg

W zawodach Mini-ELO, które miały rangę międzynarodową, rywalizowało 78 zawodników z Polski, Białorusi i USA. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry w wynosiło po 30 minut na całą partię i dodatkowo po 30 sekund na każdy ruch. W grupie A rywalizowali zawodnicy z rankingiem FIDE do 1599 oraz bez rankingu FIDE, zaś w grupie B – zawodnicy z rankingiem FIDE do 1200 oraz bez rankingu FIDE.

Turniej główny zgromadził na starcie 28 zawodników. Zwyciężył Andrei Karas (Grodno), który zgromadził 6 punktów. Kolejne lokaty zajęli Krystian Paszkowski (5,5) i Szymon Ptaszyński (5,0) – obaj MUKS Stoczek 45 Białystok.

W grupie B (50 uczestników) najlepszymi okazali się Egor Tsybin (Grodno) i Patryk Rekuć (MUKS Stoczek 45 Białystok), którzy zgromadzili po 6 punktów. Kolejne lokaty zajęli Adrianna Staniewicz (MUKS Stoczek 45 Białystok) i Ivan Turankou (Grodno) – po 5,5.

Szczegółowe rezultaty znajdują się na stronie organizatora www.stoczek45.pl i Podlaskiego Związku Szachowego www.podlzwszach.net/index.php?id=wyniki.

XXIV edycja szachowej białostockiej ligi szkolnej

24 maja 2019 nastąpiło z kolei ogłoszenie rezultatów końcowych i wręczenie nagród nastąpiło dla najlepszych uczestników Szachowej Białostockiej Ligi Szkolnej. Rozgrywki mają na celu popularyzację szachów wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie ich umiejętności sportowych, rozwój zainteresowań poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz zapewnienie uczniom godziwego i pożytecznego wypoczynku w czasie wolnym od nauki.

W całorocznych zmaganiach wzięło udział łącznie 308 zawodników, w tym 70 dziewcząt.  Najwięcej szachistów (100) wystąpiło w grupie do lat 8 (76 chłopców i 24 dziewczęta). Uczniowie reprezentowali 82 placówki oświatowe, w tym: 11 przedszkoli, 56 szkół podstawowych, 5 wygaszanych gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych.

W grupie dziewcząt i chłopców do lat 8 trzykrotnie wygrywał Marcel Piktel (SP 20 Białystok), zaś dwukrotnie Kamil Jasiulewicz (NSP Suwałki). Dawid Jasiulewicz (NSP Suwałki) w klasyfikacji generalnej dziewcząt i chłopców do lat 10 triumfował cztery razy. Rywalizację do lat 13 zdominował Iwo Karolczuk (SSP Supraśl), który wygrał aż siedem razy. W ósmym turnieju najlepszy był Krystian Paszkowski (SP 6 Białystok). W najsilniejszej grupie turniejowej dziewcząt i chłopców do 20 lat czterokrotnie zwyciężał Jakub Kosakowski (II LO Białystok), zaś trzykrotnie Jakub Szóstko (Politechnika Białostocka). W jednym turnieju najlepszy był Iwo Karolczuk.

Szczegółowe rezultaty poszczególnych rund Ligi Szkolnej znajdują się na witrynie turniejowej http://www.chessarbiter.com/turnieje oraz w zakładce ligowej MUKS Stoczek 45 Białystok  http://www.stoczek45.pl/liga i na stronie Podlaskiego Związku Szachowego w Białymstoku http://www.podlzwszach.net/index.php?id=wyniki

Zdjęcia na rzecz organizatora wykonywał Pan Tomasz Jarocki.

 

Mat. organizatora / oprac. mn

facebook