Dodana: 9 styczeń 2020 21:55

Zmodyfikowana: 9 styczeń 2020 21:55

Sportowe śniadanie z Wojciechem Nowickim

O rozwoju podlaskiego sportu i nowej inicjatywie Marszałka Województwa Podlaskiego, mającej na celu wsparcie sportowców z naszego regionu rozmawiali dziś (9.01) znany lekkoatleta Wojciech Nowicki i marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu Spotkanie marszałka z Wojciechem Nowickim-9.jpg

- Chcemy stworzyć "team" dziesięciu najlepszych sportowców województwa, którzy byliby wspierani przez wszystkie instytucje samorządowe. Wspólnie stworzylibyśmy fundusz, dzięki któremu najlepsi zawodnicy naszego regionu mieliby większy komfort pracy - podkreślił marszałek Kosicki. - Będę rozmawiał na ten temat z samorządowcami. W tym roku chcemy stworzyć ramy prawne oraz kwotę i zasady przyznawania tych środków - dodał

Jeden z najlepszych lekkoatletów na świecie, białostoczanin Wojciech Nowicki odwiedził dziś urząd marszałkowski. Podczas wspólnego śniadania z Arturem Kosickim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, panowie dyskutowali o przyszłości i perspektywach rozwoju sportu w naszym regionie. Marszałek opowiedział o pomyśle stworzenia w województwie podlaskim specjalnego programu, mającego na celu wsparcie najbardziej utalentowanych podlaskich sportowców.

- To znakomita inicjatywa, która będzie wspierać młodych, perspektywicznych sportowców, a po części i nas - bardziej doświadczonych zawodników. To na pewno przyniesie znaczny rozwój sportu w regionie - zaznaczył Wojciech Nowicki.

Program ma być wzorowany na „Team 100”, czyli inicjatywie Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowanej we współpracy z Instytutem Sportu - Państwowym Instytutem Badawczym, która ma za zadanie wspieranie młodych, polskich sportowców, członków Kadry Narodowej w ich dążeniu do sukcesów i medali. Podlaski program wsparcia sportowców zakłada pomoc finansową dla zawodników, którzy dzięki specjalnym stypendiom będą mogli poprawiać i rozwijać umiejętności, a co za tym idzie – osiągać jeszcze lepsze wyniki sportowe. Marszałek Kosicki zapowiedział, że zaprosi do zaangażowania się w program i wniesienia wkładu finansowego (w dowolnej wysokości) inne podlaskie samorządy oraz podmioty, które widzą potrzebę prowadzenia tego typu działań.

**************************************

Wojciech Nowicki - urodzony w 1989 r. w Białymstoku lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem. Do jego największych sukcesów należą: złoty medal Mistrzostw Europy w 2018 roku, trzykrotnie brązowy medal Mistrzostw Świata (2015,2017,2019) oraz brąz na Igrzyskach Olimpijskich w Rio De Janeiro w 2016 roku.

Białostoczanin jest także multimedalistą Mistrzostw Polski. Dwukrotnie zwyciężał w tych zawodach, czterokrotnie był drugi, a także dwa razy zdołał uplasować się na najniższym stopniu podium. Jego rekord życiowy to 81,85m co jest trzecim najlepszym wynikiem w  historii polskiej lekkoatletyki.

is/bm

facebook