Dodana: 30 kwiecień 2021 13:38

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2021 14:01

Rowerem przez Podlaskie na weekend majowy

Wiosna to czas, kiedy nie tylko wszystko budzi się do życia, ale również, kiedy wzrasta aktywność do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednym ze sposobów jest rekreacja i turystyka rowerowa.

Osoba w skórzanej kurtce jadąca na rowerze  widocznym przewodnikiem

Nadchodzi długi weekend. A Podlaskie to niespotykana przyroda, wielowiekowa historia i kultura. Kiedy połączymy oba fakty, okaże się, że każdy z nas może wybrać się w niezwykłą podróż, która może stanie się niezapomnianą przygodą.

Dla turystów i nie tylko

Na pewno warto skorzystać z mapy szlaków na trasie Green Velo, gdzie dostępne są szlaki m.in. przebiegające przez województwo podlaskie. Przebiegają one przez cztery „królestwa rowerowe”: Dolinę Bugu, Puszczę Białowieską i Puszczę Knyszyńską, Dolinę Biebrzy i Narwi oraz Suwalszczyznę i Puszczę Augustowską. W różnych punktach trasy są tzw. Miejsca Przyjazne Rowerzystom czyli rekomendowane obiekty świadczące usługi dedykowane turystom rowerowym bądź po prostu miejsca na krótki wypoczynek.

Inną opcją, z której warto skorzystać jest publikacja wydana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego „Rowerem przez Podlaskie”. Opisuje ona szczegółowo trasy i atrakcje przyrodniczo-historyczne znajdujące się na terenie i wokół parków narodowych i krajobrazowych.

Ciekawą opcją jest możliwość wybrania się z rowerem pociągami na trasie Białystok - Waliły, które uruchamia POLREGIO dzięki dofinansowaniu Zarządu Województwa Podlaskiego. Kursy ruszają już od 1 maja i będą realizowane codziennie aż do 26 września. Planowane są po dwa składy pociągów z Białegostoku do Walił i z powrotem. Szczegóły połączeń można znaleźć na Portalu pasażera bądź stronie przewoźnika.

Kolarze na start

Z kolei, jeśli ktoś chce sprawdzić się bardziej wyczynowo może rozpocząć przygotowania, by wziąć udział w organizowanym w Białymstoku i okolicach 30 maja br. wyścigu ORLEN Lang Team Race. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich aktywnych fanów kolarstwa. Zapisy do udziału w wyścigu w Białymstoku dostępne są na stronie wyścigu ORLEN Lang Team Race.

 

Marcin Nawrocki

fot.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook