Dodana: 29 kwiecień 2019 11:25

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2019 11:25

Niepełnosprawność nie wyklucza – zawodnik w protezie wystartuje w półmaratonie

W niedzielę, 5 maja po raz pierwszy na trasie biegu PKO Białystok Półmaraton wystartuje zawodnik w protezie. 22-letni Dawid Dobkowski, chce ustanowić swój życiowy rekord, ale też jako ambasador akcji „Poruszamy ludzi”, przekonać innych, że niepełnosprawność z niczego nie wyklucza.

Ilustracja do artykułu ABC08040.jpg

Dawid urodził się bez jednej kończyny. Od dziecka nosi protezę. Dzięki wsparciu wielu ludzi, głównie rodziców, prowadzi zupełnie normalne życie, realizuje swoje pasje, a nawet sięga po sportowe tytuły. Studiuje na Politechnice Białostockiej Turystykę i Rekreację. Od 2013 roku jest reprezentantem Polski w AMP Futbolu czyli piłce nożnej dla osób po amputacjach, a od listopada 2017 roku trenuje lekkoatletykę w klubie Start Białystok. Lubi podróżować. Najwięcej radości dają mu sportowe podróże, podczas których reprezentuje Polskę w innych krajach. Startował już w biegach na krótszych dystansach, teraz po raz pierwszy chce przebiec półmaraton, czyli dokładnie 21,0975 km.

- Taki dystans pokonałem dotychczas tylko raz, ale podczas takiego raczej rekreacyjnego treningu – mówi. – Jest  to więc dla mnie duże wyzwanie, a zwycięstwem będzie już samo dotarcie do mety. Jednak pobiegnę też po to, by pokazać, że niepełnosprawność to bariera, którą mamy głównie w głowie. Jestem ambasadorem akcji edukacyjnej „Poruszamy ludzi”, którą organizuje Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku. Ono zachęciło mnie do tego biegu. Chcę pokazać, że niepełnosprawność, choć oczywiście jest dużym utrudnieniem, nie wyklucza w zasadzie z niczego. Trzeba tylko wziąć się w garść, znaleźć swoją pasję i wyjść z domu. Nie traci się nic, a osiągnąć można bardzo wiele.

Dawid wystartuje w koszulce promującej akcję „Poruszamy ludzi”, a na trasie będą dopingowali go znajomi z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego, przyjaciele i rodzina. Od pół roku Dawid biega w specjalnej, dedykowanej dla sportowców protezie. Jest prawdopodobnie jedynym niepełnosprawnym sportowcem biegającym na protezie takie dystanse z w oficjalnych zawodach.

facebook