Dodana: 23 czerwiec 2018 19:36

Zmodyfikowana: 23 czerwiec 2018 20:00

Klubowe Mistrzostwa Europy w Badmintonie odbyły się w Białymstoku. Rosjanie mistrzami po raz siódmy

Klubowe Mistrzostw Europy 2018 zakończone. Po raz siódmy w historii tych rozgrywek zwyciężyła rosyjska ekipa Primorie Władywostok, która w pojedynku finałowym pokonała francuskiego mistrza kraju Chambly Oise 3:1.

Faza pucharowa klubowych mistrzostw Europy była niezwykle emocjonująca. W czterech ćwierćfinałach zobaczyliśmy osiem najlepszych drużyn po rozgrywkach grupowych. W gronie ćwierćfinalistów była ekipa mistrza Polski SKB Litpol Malow Suwałki, która o awans do półfinału zmierzyła się z obrońcami trofeum, Francuzami z Issy Moulineaux. Niestety, Polacy przegrali 1:3 i pożegnali się z turniejem.

Swoje gry ćwierćfinałowe wygrały Primorie Władywostok, uznawane za największego faworyta turnieju, włoskie Calvi Network Milano oraz druga francuska ekipa Chambly Oise, w której jedną z głównych ról odgrywa Robert Mateusiak, gwiazda polskiego badmintona.

Półfinały były pokazem znakomitej gry ekipy rosyjskiej i francuskiej. Najpierw Rosjanie pokonali broniących trofeum Francuzów z Issy po trzech pojedynkach, a na deser mistrz Francji Chambly Oise wygrał z włoskim zespołem z Mediolanu. W finale zmierzą się Rosjanie i Francuzi, a polscy kibice będą mieli okazję zobaczyć w wielkim finale badmintonowej ligi mistrzów swojego badmintonistę. Polskim akcentem w finale będzie udział w najważniejszym spotkaniu turnieju Roberta Mateusiaka.

Specjalnie z okazji Klubowych Mistrzostw Europy do Białegostoku przyjechali wiceprezydent Badminton Europe Portugalczyk João Matos oraz sekretarz generalny europejskiej organizacji Duńczyk Brian Agerbak. João Matos pytany o wrażenia ze swojego pierwszego pobytu w stolicy Podlasia nie krył zadowolenia. - To piękne miejsce i miasto, które bliskie jest badmintonowi. Impreza zorganizowana jest wzorowo. Płynie do mnie wiele pochlebnych opinii na temat przeprowadzenia mistrzostw. A samo miasto i okolica jest znakomita.

Rosjanie byli faworytami do zwycięstwa w tym roku. Wzmocnieni dwójką koreańskich badmintonistów jak burza przeszli przez eliminacje w rozgrywkach grupowych. W ćwierćfinale pokonali mistrza Polski SKB Litpol-Malow Suwałki, a w grze o finał obrońców tytułu Issy Les Moulineaux z Francji. Wygrana rosyjskiej drużyny nie była niespodzianką.

Ich siódmy tytuł klubowych mistrzów Europy stał się faktem po zwycięstwie w finale nad francuską drużyną Chambly Oise, w której jedną z głównych ról odgrywał Polak Robert Mateusiak.

Trzecie pozycje w tegorocznych mistrzostwach zajęły drużyny pokonane w półfinale, Francuzi z Issy Les Moulineaux oraz Włosi z Calvi Network BC Milano, pokonani przez drużynę Roberta Mateusiaka.

Wynik finału
Primorie Władywostok – Chambly Oise 3:1
Szczegółowe wyniki dostępne są na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw.

Klasyfikacja końcowa
1. Primorye Władywostok, Rosja
2. Chambly Oise, Francja
3. Issy Les Moulineaux, Francja
3. Calvi Network Milano, Włochy

Wszelkie dodatkowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie mistrzostw (ecc2018.bialystok.pl), lub profilu facebookowym wydarzenia.