Dodana: 13 luty 2021 20:47

Zmodyfikowana: 13 luty 2021 20:47

Celne oko i dobra kondycja. Z historii regionalnego biathlonu

Połączenie dobrej kondycji z celnym strzelaniem to tajemnica powodzenia w biathlonie. W historii tej dyscypliny w naszym regionie, najlepiej na krajowej arenie prezentowali się w latach 70. reprezentanci ówczesnego województwa suwalskiego. Zajmowali oni czołowe lokaty w ogólnopolskich finałach Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Ilustracja do artykułu Biathlon 1 zdjęcie.jpg

Regionalny Biathlon to przede wszystkim zawodniczki i zawodnicy Suwalszczyzny.

Talenty z Gołdapi

W biegach indywidualnych najcenniejsze wyniki w historii biathlonowych zmagań w naszym regionie zostały osiągnięte w sezonach: 1977 i 1978. Były one dziełem zawodniczek MKS Gołdap (to miasto leżało wtedy w granicach woj. suwalskiego). Najpierw – w 1977 roku, tuż obok podium Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej uplasowała się Alicja Augustynowicz, zajmując 4. miejsce na dystansie 5 km. W następnym sezonie w czołówce tych zawodów zameldowała się jej koleżanka klubowa – Lucyna Grudzińska, mijając linię mety w biegu na 5 km na 5. pozycji.

Dobra forma w indywidualnej rywalizacji przełożyła się także na udane rezultaty gołdapianek w biegach sztafetowych. W tych zmaganiach zajęły one 6. lokatę na dystansie 4 x 5 km podczas Zimowych Igrzysk - 1977. Oprócz wspomnianych – Alicji Augustynowicz i Lucyny Grudzińskiej – w naszej sztafecie biegły jeszcze – Maria Orłowska i Irena Wróblewska.

Okazję do sportowej radości podczas Zimowych Igrzysk 1977 roku mieli również biathloniści MKS Gołdap. Dorównali oni w sztafetowych zmaganiach swoim klubowym koleżankom, plasując się także na 6. miejscu na dystansie 4 x 7,5 km. Biegli w składzie – Janusz Kapel, Bogusław Łaguna, Henryk Podolewski, Witold Karniłowicz.

Pod hasłami braterstwa i przyjaźni

Innym ambitnym ośrodkiem biathlonowym z naszego regionu były Sejny. Stamtąd wywodzi się Helena Leszczyńska, która w środowisku sportowym województwa podlaskiego jest dobrze znana jako wieloletnia trenerka zawodniczek Supraślanki Supraśl, odnoszących cenne sukcesy już w narciarskich biegach klasycznych.

A z supraskich narciarzy udanie na biathlonowych trasach prezentował się Edward Gieleżyński, który m.in. w 1971 roku startował w Zakopanem w międzynarodowych zawodach o jakże szumnej i charakterystycznej dla tamtych czasów nazwie – „Braterstwo i Przyjaźń”.

Listę ogólnopolskich biathlonowych sukcesów reprezentantów naszego regionu dopełniło zajęcie w 1979 roku w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży – 7. miejsca na dystansie 3 x 7,5 km przez sztafetę klubu Orzeł Kolno, biegnącą w składzie – Mieczysław Ciepliński, Henryk Piekutowski, Andrzej Kiełczewski.

Niestety w latach 80. biathlon powoli przestawał być uprawiany na naszych terenach, aż w swojej wyczynowej postaci zanikł dziś zupełnie.

 

Jerzy Górko

fot. 1: Jedne z licznych zawodów biathlonowych rozgrywanych w latach 70. w Gołdapi. Fot. www.goldap.org.pl

fot. 2: Znana trenerka narciarstwa klasycznego z Supraśla – Helena Leszczyńska jako zawodniczka MKS LO Sejny na biathlonowej trasie. Repr. „Panorama Północy”.

fot. 3: Dyplom Edwarda Gieleżyńskiego z Supraślanki z rozegranych w 1971 roku w Zakopanem zawodów biathlonowych o szumnej nazwie „Braterstwo i Przyjaźń”. Fot. ze zbiorów autora.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook