Dodana: 30 lipiec 2019 13:29

Zmodyfikowana: 1 sierpień 2019 11:40

Ponad 4 miliony złotych dla firm na badania rozwojowe

Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego pięć podlaskich przedsiębiorstw otrzyma wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijną dotację firmy przeznaczą na badania rozwojowe, które docelowo zwiększą ich konkurencyjność na rynku i uatrakcyjnią ofertę dzięki innowacyjnej produkcji.

Uczestnicy posiedzenia zarządu przy stole.

Firma IWET produkująca implanty weterynaryjne przeprowadzi badania w celu opracowania nowej wersji swoich produktów, których cechy i parametry funkcjonalne zostaną oparte o zakupiony przez firmę patent. Realizacja umożliwi przedsiębiorstwu wykonanie prototypów asortymentu nowych wyrobów i narzędzi do ich wszczepiania. Zostaną przebadanie w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych. Wartość projektu: 1,2 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP: 681 tys. zł.

Firma KarT z branży obróbki metali i tworzyw także zrealizuje badania na wykonanie prototypów nowych wyrobów oraz narzędzi do ich wykonania. Opracowany w wyniku przeprowadzonych prac B+R nowy produkt będzie przeznaczony dla branży elektronicznej i elektrotechnicznej. Zostanie wdrożony do bieżącej oferty firmy. Wartość projektu: 270 tys. zł. Dotacja z RPOWP: 96 tys. zł.

Nowe obręcze kół rowerowych i wózków inwalidzkich

Badania przeprowadzi również firma Pare, która zrealizuje dwa projekty. W ramach pierwszego firma zakupi aparaturę badawczą i odpowiednio wyposaży swój dział badawczo-rozwojowy. Wartość tego projektu to 971 tys. zł, dofinansowanie z RPOWP 553 tys. zł. Drugi projekt dotyczy opracowania innowacyjnych produktów z kompozytów węglowych - obręczy kół rowerowych oraz obręczy do aktywnego wózka inwalidzkiego. Nowe produkty umożliwią firmie wejście na rynek producentów części rowerowych i wózków inwalidzkich. Wartość tego projektu to 1,5 mln zł, dotacja z RPOWP wynosi milion złotych.

Udoskonalanie produktów

Spółka Beesset zrealizuje z kolei badania w celu zaprojektowania i wdrożenia ułatwienia rozwiązań związanych z płatnościami oraz powiązaną z nimi informacją pasażerską w Transporcie Publicznym. Wartość projektu: 2,5 mln zł. Dofinansowanie z RPOWP: 1,5 mln zł.

Spółka Przedsiębiorstwo Komunalne w Siemiatyczach planuje z kolei utworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego w celu opracowania nowego, innowacyjnego i ekologicznego wyrobu betonowego. Fibrobeton, nazywany również włóknobetonem, jest materiałem z tzw. zbrojeniem rozproszonym, ponieważ umieszczone w nim włókna stanowią element zbrojeniowy. Zastosowanie takiej technologii umożliwi poprawę parametrów fizycznych wyrobu w porównaniu z wyrobami żelbetowymi.  Wartość projektu: 475 tys. zł. Dofinansowanie z RPOWP: 193 tys. zł.

***

Przypominamy, że 17 lipca został przedłużony termin zakończenia konkursu z poddziałania 1.2.1 dotyczący rozwoju działalności B+R w przedsiębiorstwach. Wnioskodawcy w ramach IV rundy naboru mogą składać wnioski o dofinansowanie do 2 września. Jest jeszcze zatem trochę czasu, by dopracować swoje projekty. Szczegóły dotyczące tego konkursu znajdują się na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - link

 

kg

facebook