Dodana: 23 styczeń 2019 15:32

Zmodyfikowana: 23 styczeń 2019 19:48

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku (video)

To jedno z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć w naszym województwie. Dzięki inicjatywie podjętej przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Samorząd Województwa i Dziecięcy Szpital Kliniczny – przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia – w Podlaskiem powstanie nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK w Białymstoku. Inwestycja zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Warto podkreślić, że w północno-wschodniej Polsce już od kilku lat nie ma stacjonarnego oddziału, w którym dzieci i młodzież mogą liczyć na pomoc psychiatryczną.

Ilustracja do artykułu Brief ws. Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (5).JPG

O szczegółach projektu informowali w środę, 23 stycznia br. podczas konferencji prasowej m.in.  Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Rektor UMB prof. Adam Krętowski i Dyrektor DSK  prof. Anna Wasilewska.

- Podczas kampanii wyborczej podkreślaliśmy, że jednym z naszych priorytetów jest przywrócenie w województwie podlaskim właściwej opieki w zakresie psychiatrii dziecięcej. Obietnicy dotrzymujemy.  – podkreślał marszałek Kosicki – Na ten cel mamy zabezpieczone 17 mln zł.  w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego, a dzięki współpracy z resortem zdrowia,  Ministerstwo zadeklarowało dofinansowanie wkładu własnego do projektu w  wysokości 3 mln zł i decyzję o takiej promesie już mamy.

- Mamy sto procent finansowania na tę inwestycję – informował rektor Adam Krętowski – To efekt zaangażowania i pana marszałka, i pana wojewody i NFZ-u. Za to wsparcie wszystkim instytucjom i osobom dziękuję.

 Samo dziecięco-młodzieżowe Centrum to inwestycja o wartości  20 mln zł. Jednak centrum dla dzieci i młodzieży będzie częścią większego ośrodka - Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym ma się również znaleźć miejsce dla dorosłych  z problemami psychiatrycznymi.

- Koszt całej inwestycji to 40 mln zł. Ministerstwo Zdrowia,  po naszych staraniach, zadeklarowało kwotę 20 mln zł, czyli łącznie wsparcie z resortu, jakie otrzymamy to 23 mln zł. – dodał Artur Kosicki.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i dorosłych  ma powstać  w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Docelowo będzie tam 35 łóżek dla dzieci i 40 dla pacjentów dorosłych.

W województwie podlaskim nie ma stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Młodzi pacjenci byli kierowani do placówek w innych miastach. A to, jak mówiła dyrektor Anna Wasilewska nie sprzyja leczeniu, które może trwać nawet do sześciu miesięcy.  
- Musimy sobie zdać sprawę jaka jest jakość życia takich pacjentów w odosobnieniu całkowitym od rodziny, albo dla rodziców,  którzy muszą się tam na czas leczenia przeprowadzić.

Prof. Anna Wasilewska podkreśliła, że zanim Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i dorosłych  zostanie uruchomione, konieczny jest etap przejściowy.

- Nowy budynek powstanie za minimum dwa lata, a zapotrzebowanie na oddział psychiatrii dziecięcej w regionie jest duże i nie możemy tyle czasu czekać - mówiła. 
Dlatego w DSK ma powstać tzw. przejściowy oddział, gdzie młodzi pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi będą hospitalizowani.
- Chcielibyśmy, aby ruszył już jesienią tego roku – mówił rektor UMB.

Takie tymczasowe rozwiązanie pozwoliłoby również na przygotowanie i organizację kadr na potrzeby  Centrum, a to przy bardzo małej ilości lekarzy specjalistów psychiatrii dziecięcej jest sprawą istotną.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że samorząd województwa zdaje sobie sprawę z istoty problemu i również organizację tymczasowego oddziału będzie wspierał.

 

Projekt budowy Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku, po wstępnej ocenie koncepcji inwestycji, został wpisany na listę projektów pozakonkursowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz czeka na wniosek z Uniwersytetu, który ma zostać złożony w najbliższych dniach. 

Będzie on oceniony przez pracowników urzędu marszałkowskiego, następnie Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdzi go do dofinansowania i zostanie podpisana  z UMB umowę na realizację projektu.

Zgodnie z harmonogramem, inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w 2021.

 

ak/is
relacja video: Magdalena Kleban 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook