Dodana: 9 maj 2022 13:12

Zmodyfikowana: 22 czerwiec 2022 11:46

Tatarskie Święto Wiosny w Bohonikach

Były warsztaty kulinarne, pokazy łucznictwa, inscenizacja tatarskiego ślubu oraz koncert Karoliny Cichej. W sobotę, 7 maja, w Bohonikach obchodzono Navruz – święto nadejścia wiosny i przebudzenia natury. W wydarzeniu objętym honorowym patronatem marszałka województwa, wzięła udział Wiesława Burnos, członek zarządu.

Kilka osób na scenie

Ideą święta Navruz jest jedność – to pomost między narodami i okazja do dialogu. Ten aspekt podkreślała Wiesława Burnos.

– Możemy być przykładem dla innych narodów jak żyć obok siebie w zgodzie, szanując swoje wyznanie, tradycje, wzajemnie siebie ubogacać tworząc nasze różnorodne i wielokulturowe Podlaskie. Wszystkim Tatarom życzę w imieniu Marszałek Artur Kosicki i Zarządu Województwo Podlaskie dobrego świętowania tego dnia – mówiła.

Muzyczną oprawę wydarzeniu zapewnili m.in.: Zespół Taneczno-Wokalny „Buńczuk” oraz goście z Litwy – zespół „ESFANE”. Koncertowa kulminacja to występ Karoliny Cichej z zespołem.

Ponadto uczestnicy mogli spróbować swoich sił w turnieju łuczniczym, ale też wziąć udział w wielu warsztatach: kuchni tatarskiej, plecionkarskich i ziołowych. Na wszystkich czekały tradycyjne tatarskie dania i napoje.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Związek Tatarów RP oraz Muzułmańską Gminę Wyznaniową.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Bochenko, UMWP

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook