Dodana: 3 maj 2022 18:40

Zmodyfikowana: 4 maj 2022 09:37

100-lecie OSP w Nowych Piekutach

Były odznaczenia, uhonorowanie za wieloletnią służbę i oprawa muzyczna, o którą zadbała strażacka orkiestra dęta – w sobotę, 30 kwietnia druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Nowych Piekutach świętowali jubileusz 100-lecia istnienia jednostki. Wydarzenia wsparł Samorząd Województwa Podlaskiego, który reprezentował członek zarządu Marek Malinowski.

Kobiety i mężczyźni przecinają wstęgę, w tle widać wóz strażacki

Uroczystość rozpoczęły nabożeństwa w kościele pw. Św. Kazimierza. Następnie uczestnicy zebrali się na placu przed Izbą Tradycji Rolnictwa, gdzie odbyła się oficjalna część wydarzenia.  

Marek Malinowski podkreślił, że tak wyjątkowy jubileusz to okazja do przypomnienia historii OSP w Nowych Piekutach, ale także do podziękowań druhom za ich działalność.

– W pełni doceniam Waszą ofiarną, strażacką służbę. Każdego dnia jesteście gotowi do niesienia pomocy ludziom. Społeczność gminy Nowe Piekuty może w pełni na Was liczyć w przypadku dziejących się tutaj: pożarów, wypadków drogowych, klęsk żywiołowych i innych zdarzeń. Z olbrzymim zaangażowaniem ratujecie ludzkie życie i dobytek, będąc zawsze tam, gdzie jest największa potrzeba  –  powiedział Marek Malinowski.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia, podziękowania za wieloletnią służbę na rzecz lokalnego społeczeństwa oraz odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa - Podlaskie Krzyże Floriański, a przede wszystkim przekazano i poświęcono samochód ratowniczo-gaśniczy.

– Każdego dnia jesteśmy gotowi do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, często narażając własne życie i zdrowie. Dzięki nowemu wozowi strażackiemu wyjazdy na akcje będą szybsze i bezpieczniejsze.  Z pewnością poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców Nowych Piekut i okolic. Nasi strażacy są zawsze chętni do współpracy i bardzo zaangażowani w życie lokalnej społeczności.  Staramy się także pracować z młodzieżą, a historia jednostki pokazuje także, że członkowie naszego OSP z pokolenia na pokolenie – powiedział Andrzej Gajdziński, prezes OSP Nowe Piekuty.

W czasie obchodów 100-lecia OSP Nowe Piekuty można było obejrzeć wystawę przedstawiającą historię OSP. W Izbie Pamięci wystawiono różnego rodzaju pamiątki, kronikę oraz stare zdjęcia dokumentujące działalność strażaków.

Narysowane popiersie strażaka. Napis 100-lecie OSP

W obchodach rocznicowych wzięło udział wielu gości, m.in. Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, poseł Jarosław Zieliński, wojewoda Bohdan Paszkowski, a także samorządowcy, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych  z powiatu wysokomazowieckiego oraz przedstawiciele jednostki straży pożarnej z Gerolsheim w Niemczech, mieszkańcy Nowych Piekut.

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowych Piekutach należy do najwcześniej założonych na  terenie gminy Nowe Piekuty, jak i w powiecie wysokomazowieckim. Liczy 38 strażaków ochotników, z których sześciu to kobiety. Przy jednostce funkcjonuje także młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt i chłopców.

Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa
fot.: UG Nowe Piekuty

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook