W Siemiatyczach startuje akcja „Miodek” – na ulicach miasta stanie pięć uli
Śladem innych dużych miast w Polsce, m.in. Warszawy i Lublina, także w Siemiatyczach staną ule i będą pszczoły. Jak pokazują niezależne badania, miód od takich „miejskich” pszczół nie zawiera ani substancji toksycznych, ani metali ciężkich i świetnie nadaje się do codziennego użytku.
Pięć uli – cztery wielkopolskie i jeden ul demonstracyjny – staną dzięki podpisanej w Siemiatyczach w piątek, 10 sierpnia umowie między Województwem Podlaskim a Gminą-Miasto Siemiatycze. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego a Siemiatycze – burmistrz Piotr Siniakowicz.
- Jako samorząd województwa staramy się przykładać wagę nie tylko do realizacji tzw. projektów twardych: infrastruktury i inwestycji, ale także dbać o środowisko. Cieszymy się, że w tym projekcie, jako pierwsze miasto w naszym województwie, bierze udział samorząd miasta Siemiatycze – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. – Warto pamiętać o tej zdrowej stronie życia, bo pszczoły są dla naszego środowiska niezwykle pożyteczne. Stąd też i inicjatywa Departamentu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich UMWP, który przygotował program „Miodek”. Przypomnę tylko, że nie jest to pierwsza akcja samorządu województwa związana z promocją pszczół – wiosną promowaliśmy potrzebę sadzenia drzew miododajnych, zorganizowaliśmy też konkurs dla uczniów szkół rolniczych.
Na podstawie podpisanej w piątek umowy do zapewnienia uli oraz zakupu 5 rodzin pszczelich zobowiązuje się Województwo Podlaskie, które przeznaczyło na ten cel kwotę 5000 zł.
Natomiast Gmina Siemiatycze zobowiązuje się do:
- opieki nad ulami i rodzinami pszczelimi;
- w razie potrzeby stosownej interwencji (np. w przypadku wyrojenia się pszczół);
- zakupu i aplikacji preparatów leczniczych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii;
- zakupu i podania środków niezbędnych do przetrwania rodzin pszczelich przez okres zimowy;
- pozyskiwania pożytków z mini pasieki.
A wszystko to we współpracy z lokalnymi pszczelarzami, którzy będą sprawować opiekę nad pasieką. W kolejnych etapach Gmina-Miasto Siemiatycze planuje m.in. zakup zewnętrznych kamer, dzięki którym będzie można "podglądać" życie pszczół.
(opr.mk)