Polsko-niemiecka konferencja „Gospodarka niskoemisyjna na poziomie gminy”
W ministerstwie środowiska odbyła się dziś, 15 grudnia polsko-niemiecka konferencja „Gospodarka niskoemisyjna na poziomie gminy”. Uczestniczyli w niej: minister środowiska RP Jan Szyszko, Jochen Flasbarth, Sekretarz Stanu w ministerstwie środowiska Niemiec, a z naszego województwa wicemarszałek Maciej Żywno, wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć, burmistrz Łap Urszula Jabłońska i zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut.
Motywem przewodnim konferencji była teza: Co dla miast i regionów oznacza wdrażanie Porozumienia paryskiego? (Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu to pierwsze powszechne i prawnie wiążące światowe porozumienie dotyczące klimatu. Zostało ono podpisane 22 kwietnia 2016 r., a Unia Europejska ratyfikowała je 5 października 2016 r.)
Jak wdrażanie porozumienia paryskiego wpłynie na działania na rzecz ochrony klimatu podejmowane na szczeblu lokalnym?
- Jak miasta, gminy i regiony mogą włączyć się w te działania? (jakie działania mogą podejmować)
- Czego władze na szczeblu lokalnym oczekują od władz na szczeblu krajowym w zakresie wdrażania Porozumienia paryskiego?
- Jak Polska/Niemcy planują włączyć miasta i gminy wiejskie w realizację polityki klimatycznej? Czy istnieją / planowane są fora dedykowane takiej współpracy?
- Jak plany organizacji w Polsce konferencji klimatycznej COP24 mogą nadać większego impetu współpracy pomiędzy szczeblem centralnym a lokalnym w zakresie realizacji działań na rzecz klimatu?
- Potencjał do współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi miastami i regionami – czy wdrażanie Porozumienia paryskiego może pomóc zintensyfikować trwającą współpracę?
- Jak rolę miast i regionów w realizacji polityki klimatycznej określa przyjęty przez niemiecki rząd w listopadzie „Plan Ochrony Klimatu 2050”?
Jak działania na rzecz ochrony klimatu są postrzegane w gminach? Jak można skutecznie przekonać obywateli, aby podejmowali działania, a także zagwarantować im udział w procesie wdrażania Porozumienia paryskiego?
- Reprezentuję region, w którym dyskusja o ochronie środowiska jest bardzo ważna i bardzo burzliwa. To tutaj toczył się spór o obwodnicę Augustowa, to tu toczy się dyskusja nad Puszcza Białowieską, czy też walką z ASF. To dobrze, że samorządy na bazie porozumienia paryskiego stają się częścią współodpowiedzialności za decyzje w tym wymiarze, a nie tylko recenzentami poczynań rządu. Do wzmocnienia tej odpowiedzialności, ale także rozwijania świadomości dotyczącej gospodarki nisko emisyjnej samorządowi województwa z odsieczą przychodzą środki unijne. Na ten cel w poprzedniej perspektywie mieliśmy ponad 150 mln zł, a w obecnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020 mamy przeznaczone 760 mln zł. – mówił podczas konferencji wicemarszałek Maciej Żywno, a w podsumowaniu konferencji dodał:
- W pomocy nad rozwijaniem gospodarki niskoemisyjnej dla samorządów lokalnych może pomóc stabilizacja prawa ochrony środowiska, bez zbędnych ciągłych zmian, które utrudniają samorządowi województwa rozstrzyganie konkursów z RPO w tym obszarze, przejrzystość i prostota prawa. A jako syn leśnika, a jednocześnie wychowany wśród organizacji pozarządowych uważam, że podstawą jest także dialog i szukanie wspólnych i akceptowanych rozwiązań w obszarze ochrony środowiska.
W załączniku program konferencji