Dodana: 11 listopad 2016 17:50

Zmodyfikowana: 11 listopad 2016 17:50

Otwarcie biogazowni rolniczej w Krasowie-Częstkach (województwo podlaskie)

10 listopada br. otworzona została biogazownia rolnicza w Krasowie-Częstkach (gmina Nowe Piekuty, powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie) będąca własnością firmy Green Energy sp. z o.o. – wyspecjalizowanej firmy działającej w sektorze odnawialnych źródeł energii. Inwestycja z zakresu odnawialnych źródeł energii współfinansowana została z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Koszt brutto instalacji wynosi ponad dziesięć milionów złotych (10,2 mln zł), z czego prawie pięć milionów (4,8 mln zł) pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ilustracja do artykułu Zdjęcie biogazownia Nowe Piekuty 1.jpg

Biogazownia działa operacyjnie już od grudnia 2015 r. i jest kolejnym w województwie podlaskim przedsiębiorstwem energetycznym, które zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej z biogazu uzyskiwanego z substratów pochodzenia rolnego.

Biogazownia rolnicza w gminie Nowe Piekuty osiąga moc 0,7 MW (700 kW). Biogazownia produkuje rocznie ca 5 700 MWh energii elektrycznej oraz ca 23 000 GJ energii cieplnej. Energia ta produkowana jest z pozyskiwanych lokalnie surowców pochodzenia rolnego (tzw. substratów) kupowanych od miejscowych rolników. Rocznie biogazownia przetworzy ca 34 000 ton substratów, głównie biomasy zielonej (np. kiszonki kukurydzy) oraz gnojowicy.

Energia elektryczna wytwarzana w biogazowni sprzedawana jest do sieci przesyłowej i stąd trafia do ponad sześciu tysięcy okolicznych mieszkańców. Biogazownia zbudowana została na działce trwale dzierżawionej od gminy Nowe Piekuty. W biogazowni znalazło zatrudnienie siedmiu pracowników pochodzących głównie z terenu gminy i powiatu.

Poza energią elektryczną instalacja będzie także wytwarzać nawóz organiczny, którego cechami są bezwonność oraz dobra przyswajalność dla roślin. Nawóz ten już cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnych producentów rolnych, a po wzbogaceniu może stać się odrębnym produktem na regionalnym rynku nawozowym.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook