Marszałek Jerzy Leszczyński na konferencji inaugurującej raport OECD dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich
Raport „Przegląd krajowej polityki wobec rozwoju obszarów wiejskich w Polsce” (OECD: PL Rural Review) był przedmiotem dwuletnich prac między OECD a stroną polską w formie współpracy z Krajowym Zespołem Ekspertów oraz przedstawicielami czterech województw reprezentujących przykłady czterech typów obszarów wiejskich w Polsce: małopolskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.
W środę, 28 marca w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca podsumowania raportu OECD.
- Z pewnością ten raport jest bardzo ciekawy i w przyszłości może posłużyć zarówno dla samorządów, jak i rządu do tego, by skonstruować strategię rozwoju. Raport OECD wskazuje na przykład, że Strategia Zrównoważonego Rozwoju przygotowana przez rząd dobrze określa cele rozwoju, brakuje jednak planu jego realizacji, bo z całą pewnością nie starczy pieniędzy na realizację wszystkich celów i dobrze byłoby określić jak optymalnie te środki, tę interwencje publiczną, na jakie obszary skierować – podkreśla marszałek Jerzy Leszczyński.
Raport został opracowany w oparciu o cztery województwa: małopolskie, wielkopolskie, podlaskie i zachodniopomorskie. Jego autorzy wskazują w nim największe – ich zdaniem – bolączki obszarów wiejskich w Polsce. Zaliczyli do nich m.in. : zbyt dużą ilość małych gospodarstw, zapóźnienie w rozwoju rolnictwa, zbyt niską produktywność, ciągle wysoki poziom biedy, zbyt małą dywersyfikację obszarów wiejskich, zbyt mało innowacyjną gospodarkę, słabą infrastrukturę na obszarach wiejskich.
- Ten proces zmian powinien następować, jednak najlepiej, żeby odbywało się to w sposób ewolucyjny. Ta ilość gospodarstw małych u nas – może i statystycznie duża, ale np. faktyczna ilość gospodarstw towarowych jest dużo mniejsza – zaznacza marszałek Leszczyński. - W czasie konferencji zwracałem przede wszystkim uwagę na to, jak ważny jest rozwój infrastruktury. Podlaskie ciągle jest mało dostępnym województwem, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, kolejową w gminach i województwie, ale też jeśli chodzi o zaopatrzenie energii. Drugim ważnym elementem musi być dywersyfikacja dochodów. Na obszarach wiejskich ważny jest nie tylko rozwój rolnictwa ale i rozwój przedsiębiorczości. I tutaj jest widzę największe wyzwanie – bo żeby rozwijać musi być dostępność energii, dróg, internetu. Ważne są i zasoby ludzkie, a więc: podnoszenie kompetencji, dostosowania wykształcenia zawodowego do potrzeb na danym terenie – na co w naszym programie operacyjnym zwracamy uwagę. I najważniejsze - żeby rozwijać obszary wiejskie musi być dobra współpraca między wszystkimi szczeblami – przygotowując strategię musimy wspólne cele wypracować miedzy gminami, powiatami i rządem.
Raport stanowi kompleksową i dogłębna analizę aktualnych trendów dotyczących produkcyjności, innowacji i potencjału na obszarach wiejskich i małych miast, poziomu i rodzaju dostarczanych usług, systemów użytkowania ziemi, planowania przestrzennego oraz jakości życia i stopnia włączenia społecznego.
Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – planowane jest wydanie czterech broszur dotyczących profili regionalnych każdego z badanych województw, w tym podlaskiego. Będą one zawierały diagnozę i charakterystykę każdego z tych regionów wraz ze specyficznymi dla każdego z nich wyzwaniami, problemami i potencjałami. OECD wskaże w nich także pożądane kierunki i trendy rozwojowe, które mogłyby przyczynić się do wzmocnienia gospodarek i poprawy jakości życia mieszkańców tych obszarów, jak i instrumenty ich realizacji.
(mk)