Konferencja poświęcona gospodarce rybackiej województwa podlaskiego
Podział kompetencji w zarządzaniu gospodarką wodną, wypracowanie wspólnych działań i usprawnienie kontaktów pomiędzy branżą rybacką a jednostkami administracji w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia br. – to główne tematy poruszane podczas konferencji poświęconej gospodarce rybackiej województwa podlaskiego.
Spotkanie odbyło się 23 marca br. w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele organizacji zrzeszających rybaków i wędkarzy, reprezentanci jednostek administracji obsługujących rybactwo, a także starostowie, samorządowcy i rybacy. Samorząd Województwa reprezentował Członek Zarządu Stefan Krajewski
- Zmiana ustawy Prawo Wodne od 1 stycznia 2018 r. zmodernizowała administrację i przesunęła kompetencje zarządzania tymi obwodami z Warszawy do regionów - mówił marszałek Stefan Krajewski otwierając spotkanie – Celem naszego spotkania jest przybliżenie tych zmian i usprawnienie kontaktów pomiędzy środowiskiem rybackim i administracją.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. weszła w życie ustawa Prawo wodne, która zmienia między innymi dotychczasową strukturę organów oraz zasady gospodarowania wodami. Powołane zostało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jednostkami organizacyjnymi wchodzącymi w jego skład są regionalne zarządy gospodarki wodnej z siedzibami w jedenastu miastach m.in. w Białymstoku. Zmieniły się także kompetencje niektórych instytucji nadzorujących.
O zmianach istotnych dla gospodarki rybackiej mówił podczas konferencji Grzegorz Pul z RZGW w Białymstoku.
- Najważniejsza z nich dotyczy ustanawiania i znoszenia obwodów rybackich. Do tej pory należało to do dyrektora RZGW, teraz zostało przeniesione do kompetencji wojewody. To wojewoda, w drodze aktu prawa miejscowego ustanawia i znosi obwody rybackie, kierując się koniecznością zapewnienia warunków do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w istniejących obwodach.
Istotną zmianą jest ustanowienie instytucji następcy prawnego. Może nim zostać osoba niekarana, uprawniona do rybactwa, posiadająca kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Następca prawny musi w ciągu dwóch miesięcy od zaprzestania działalności swego poprzednika wystąpić o zmiany w umowie.
Grzegorz Pul informował, że uprawnionemu do rybactwa przysługuje prawo pierwszeństwa w zawarciu umowy na dalszy okres, oczywiście pod pewnymi warunkami – musi złożyć oświadczenie w terminie 6 m-cy przed końcem umowy. Stawka opłaty rocznej i równowartość nakładów na zarybianie pozostają bez zmian. Ustawa nie zakłada zmian w ustalaniu obrębów ochronnych.Tak jak poprzednio zarząd województwa ustanawia lub znosi obręby ochronne w drodze uchwały, z urzędu lub na wniosek uprawnionego do rybactwa lub dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej PGWWP.
Zadania z zakresu gospodarki rybackiej należące do samorządu województwa podlaskiego prezentował kierownik referatu Rybactwa Śródlądowego UMWP Piotr Tołwiński.
To m.in. ocena prowadzonej (przez uprawnionych do rybactwa) gospodarki rybackiej, ustanowienia i znoszenia obrębów ochronnych, ustalanie lub znoszenie obrębów hodowlanych, odstępstwa od zakazów ustanowionych ustawa o rybactwie śródlądowym – np. w celach zarybieniowych i naukowo-badawczych.
Piotr Tołwiński przypomniał, że na terenie województwa podlaskiego jest 166 obwodów rybackich - działających na terenie 14 powiatów , 16 obrębów hodowlanych i 5 obrębów ochronnych.
- Największym zbiornikiem zaporowym w województwie jest zbiornik Siemianówka.W Podlaskiem znajduje się też największy w Polsce staw czyli Jezioro Zygmunta Augusta i najgłębsze jezioro – Hańcza - dodał.
Podczas spotkania podjęto kwestie funduszy unijnych na rozwój gospodarki rybackiej. W perspektywie finansowej 2014-2020 z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze województwo podlaskie ma do dyspozycji 3 mln euro. Do tej pory urząd marszałkowski podpisał 18 umów na ponad 3,5 mln zł.
Konferencja o Gospodarce Rybackiej Województwa Podlaskiego została zorganizowana przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Udział w niej wzięli przedstawiciele rybaków, Lokalna Grupa Rybacka a także przedstawiciele jednostek nadzorujących sprawy związane z rybactwem, m.in.: przedstawiciele wojewody podlaskiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także Komendant Państwowej Straży Rybackiej, reprezentanci starostw powiatowych i parków narodowych.
ak