Informacja ze spotkania podsumowującego: „Zielona Gala 2016” oraz „Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym”
Propozycja organizowania wystawy co dwa lata, zmiana terminu, aby nie kolidowała z innymi wydarzeniami odbywającymi się w tym czasie na terenie województwa oraz obniżenie cen dla wystawców – to główne postulaty przedsiębiorców biorących udział w targach w Szepietowie na spotkaniu ze Stefanem Krajewskim, Członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego.
13 lipca 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku i z inicjatywy Stefana Krajewskiego odbyło się spotkanie podsumowujące targi: „Zielona Gala 2016” oraz „Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym”, które odbyły się na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Jacek Jasiński, z-ca dyrektora departamentu Iwona Krzyżanowska, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Grzegorz Mikołajczyk wraz z zastępcą Markiem Skarżyńskim oraz przedsiębiorcy wystawiający maszyny rolnicze na przedmiotowych przedsięwzięciach, wspólne omówiono kwestie organizacyjne tych wydarzeń.
Była to też okazja, żeby podsumować dotychczasowe imprezy i zaplanować już kolejne. Najważniejszych postulatem ze strony wystawców jest propozycja organizowania wystawy co 2 lata, zmiana terminu wystawy w taki sposób, aby nie kolidowała z innymi wydarzeniami odbywającymi się w tym czasie na terenie województwa. Zaproponowano także możliwość połączenia wystaw (połączenie „Zielonej Gali” z „Wystawę Zwierząt”), dzięki takim rozwiązaniom według przedsiębiorców wzrosłaby atrakcyjność wystawy. Ponadto, poruszono kwestię finansową, przedsiębiorcy z roku na rok ponoszą coraz większe koszty udziału w każdej inicjatywie, dlatego padły również postulaty o obniżenie cen o 50% za wystawienie się oraz o wprowadzenie bonifikat dla stałych wystawców. Argumentacją dla tych postulatów jest spadek sprzedaży maszyn rolniczych w ostatnim czasie. Dodatkowo przedsiębiorcy uznali, iż powierzchnie wystawiennicze są za małe na zaprezentowanie pełnego asortymentu produkowanych przez nich maszyn, ewentualnie przy pozostawieniu terminów bez zmian należałoby przemyśleć możliwość zmniejszenia potrzeb wystawowych przedsiębiorców. Zebrani zgłosili także uwagę co do rozpropagowania i promocji wystaw, w ich uznaniu reklamy miały zbyt słaby oddźwięk medialny i należałoby również w tym temacie zastanowić się nad zmianą sposobu lub zwiększenia skali rozpropagowania wydarzeń targowych.
Stefan Krajewski zaproponował aby przedsiębiorcy wypracowali wspólne stanowisko, co będzie miało bezpośredni wpływ na organizowanie przedsięwzięć targowych w przyszłości. Poznanie opinii i pomysłów wystawców pozwoli w przyszłości na wyeliminowanie czynników mających negatywny wpływ na przebieg, rozreklamowanie oraz atrakcyjność wydarzeń odbywających się na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Dobro wystawców jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na organizację rolniczych wydarzeń targowych w naszym województwie, ponieważ wpływa na ich konkurencyjność na rynku oraz dywersyfikację prowadzonej działalności.