Drugi przystanek festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” za nami. Podkarpackie doceniło smak podlaskich specjałów
Drugie miejsce w kategorii produkt dla sera zagrodowego „Bielec” i wyróżnienie za atrakcyjne stoisko dla producenta wędlin i chleba „Rarytasy z Podlasia” - to nagrody dla podlaskich wytwórców podczas podkarpackiej odsłony festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”. Drugim przystankiem tegorocznej „wędrującej imprezy” był podkarpacki Narol, a kolejne spotkanie smakoszy już 28 i 29 lipca w Drohiczynie (woj.podlaskie).
W miniony weekend (14-15.07) w Narolu (woj.podkarpackie) specjały kuchni regionalnych prezentowali wytwórcy z województw podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego.
Podczas XIX Jarmarku Galicyjskiego - Smaki Roztocza odbyła się druga odsłona tegorocznej edycji festiwalu „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski”.
Tradycyjnie, festiwalowi towarzyszy konkurs na najsmaczniejszy produkt i najatrakcyjniejsze stoisko. W Narolu doceniono podlaskie specjały - Ser zagrodowy „Bielec” otrzymał drugie miejsce w kategorii produkt. Wyróżnienie za piękne stoisko otrzymały również „Rarytasy z Podlasia”, producent wędlin i chleba.
Wśród wystawców z naszego regionu znaleźli się producenci chleba, wędlin, sera. Oprócz smakowania podlaskich specjałów, odwiedzający festiwal mogli zapoznać się
z atrakcjami naszego regionu na stoisku informacyjno-promocyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Festiwal Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski odbywa się od 2016 roku. To wspólna inicjatywa trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Włodarze tych regionów zdecydowali, że warto razem promować kulinarne dziedzictwo swoich regionów, a wraz z nim ich kulturę, lokalne atrakcje turystyczne, a przede wszystkim producentów żywności tradycyjnej i ekologicznej najwyższej jakości.
Kulinarne spotkania odbywają się w wybranych miejscowościach trzech województw wschodniej Polski. Za nami kulinarne spotkania w Bychawie (woj.lubelskie) i Narolu
(woj. podkarpackie). Najbliższe odbędzie się w ostatni weekend lipca w podlaskim Drohiczynie.
Przedsięwzięcie z ramienia województwa podlaskiego koordynuje Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.
oprac.ak