Dożynki Prezydenckie w Spale z udziałem reprezentacji z Podlasia
- Polskim rolnikom za trud ich ciężkiej pracy, za ich służbę dla Polski i polskiego społeczeństwa – dziękował w swoim przemówieniu Prezydent RP Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich, które odbyły się w miniony weekend w Spale (woj. łódzkie). Podczas uroczystości województwo podlaskie prezentowało kulturę, tradycje i smaki regionu na stoisku zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury.
W sobotę , pierwszego dnia Dożynek Prezydenckich, odbył się m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP. W nim to województwo podlaskie reprezentowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z Paproci Dużej w gm. Szumowo za co otrzymały wyróżnienie i nagrodę finansową przyznawaną przez Kancelarię Prezydenta RP.
Niedzielne uroczystości rozpoczęte zostały mszą św. z udziałem Pary Prezydenckiej, której przewodniczył ks. Sławoj Leszek Głódź, Abp. Metropolita Gdański. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy w wykonaniu Artystów z Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zgromadzeni goście wysłuchali też wystąpienia Andrzeja Dudy, w którym podkreślał on wagę pracy rolnika:
- To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, dzięki jego codziennemu trudowi, także jego ryzyku – bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni. I to jedna z absolutnie najważniejszych rzeczy, jakie polscy rolnicy robią dla nas, dla naszego państwa – ich ogromna, nieoceniona zasługa – mówił.
Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że bieżący rok jest rokiem niezwykle ważnym:
- Rok stulecia odzyskania niepodległości, której nie byłoby, gdyby nie te właśnie wszystkie zasługi polskiej wsi ‒ gdyby nie przeniesienie tradycji, gdyby nie gotowość oddania swoich synów na służbę Rzeczypospolitej, żeby bronili granicy, żeby walczyli o wolność, o własne państwo.
Andrzej Duda mówił również o rosnącej sile polskiego rolnictwa, które stało się nowoczesne i konkurencyjne.
- W ciągu ostatnich dwóch lat eksport polskiej żywności wzrósł trzykrotnie i stanowi obecnie 13 proc. całego naszego eksportu. To ogromna gałąź naszej gospodarki – gałąź, która staje się jednym z jej filarów – zaznaczył.
Po części oficjalnej Para Prezydencka odwiedziła stoiska poszczególnych województw w Miasteczku Regionów. Na stoisku województwa podlaskiego prezentowane były specjały naszego regionu przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Paprotki”, których Prezydent wraz z małżonką spróbowali oceniając jako bardzo smaczne. Oprawę artystyczną stoiska przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” wraz z animatorami Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Dużym zainteresowaniem odwiedzających podlaskie (nasze) stoisko cieszył się pokaz tkacki na krosnach tkaniny dwuosnowowej w wykonaniu Lucyny Kędzierskiej z Wasilkowa. Kiermasze trwały w Miasteczku Regionów całą niedzielę, a ich zwieńczeniem był występ Krzysztofa Cugowskiego.
Dożynki Prezydenckie w Spale to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego. Po ponad 60-letniej przerwie zostały reaktywowane w 2000 r.
ms
fot. Michał Skiepko, Wojciech Biegański