"Zielone Światki" w Białostockim Muzeum Wsi
W najbliższą niedzielę, 15 maja br. w godz. 11-17 na terenie Białostockiego Muzeum Wsi, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, odbędzie się festyn etnograficzny ‘Zielone Świątki’. To już kolejna impreza związana z obchodami tego ludowego święta, sięgającego tradycjami czasów przedchrześcijańskich.
Kult odrodzonej po zimie przyrody, ponowna możliwość wypasu zwierząt na zielonych łąkach, ochrona upraw i zwierząt hodowlanych, to najważniejsze z przyczyn dla których ludzie świętowali i wciąż świętują.
Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek były gałęzie, którymi strojono domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem było ich zatykanie w strzechę czy też w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucano gałęzie po podwórku. Przy drzwiach ustawiano młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za święte. Wewnątrz domu ozdabiano drzwi, okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używano także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.
Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem dla pasterzy. Udekorowane wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta, pędzono przez wieś do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki.
W Zielone Świątki palono na Podlasiu ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami. Wierzono bowiem, że potrafią one stosując różnego rodzaju magiczne praktyki wpłynąć na nieurodzaj.
W tym roku na terenie skansenu odtworzony zostanie dawny zwyczaj związany z Zielonymi Świątkami - Chodzenie z królewną. Oprócz tego grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego zaprezentują widowiska Tłoka u Pogorzelskich, Odwietki oraz Pieczenie chleba. Na scenie pojawi się między innymi Kapela Brodów, wielokrotnie nagradzany polski zespół folkowy. Jak co roku odbędzie się kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych. Garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej przeprowadzi warsztaty, a wiele różnych atrakcji przygotują policjanci, strażacy i pracownicy Pogotowia Ratunkowego. Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością otwarcie wystawy „Dionizy Purta. Między niebem a ziemią”, prezentującej dotychczasowy dorobek artysty. W oparciu o wystawę przeprowadzone zostaną zajęcia plastyczne.
WSTĘP – 1 zł
Źródło: Białostockie Muzeum Wsi