Dodana: 27 wrzesień 2019 14:55

Zmodyfikowana: 27 wrzesień 2019 14:55

Ciasto w rękawiczkach – czyli kolejne spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich

- Bardzo poważnie traktujemy koła gospodyń, dlatego kontynuujemy cykl spotkań z Wami, by wspierać Wasze działania i inspirować do kolejnych – mówił podczas spotkania z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich powiatu bielskiego Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu spokaniekgw-BPodlaski-grupowe.jpg

W Pilikach, w gminie i powiecie bielskim, na kolejne z regionalnego cyklu spotkań z KGW stawiło się ponad 20 pań.

Podczas spotkania mogły się dowiedzieć zarówno o możliwościach, jakie daje rejestracja kół,  pozyskiwaniu funduszy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swoją działalność statutową – opowiadał o tym Waldemar Szczesny, z-ca dyrektora podlaskiego oddziału ARiMR w Łomży; obowiązujących przepisach skarbowych i dotyczących KGW regulacjach prawnych – o tym prezentację przedstawiła Lucyna Kamińska z Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim, a także warunkach jakie stawia tzw. sanepid, by wytwarzane przez gospodynie produkty, mogły zostać właściwie wprowadzone do obrotu – te kwestie szczegółowo omawiały i wyjaśniały Alina Boruta i Iwona Pogorzelska z Powiatowej Stacji Sanitarnej w Bielsku Podlaskim.

- To jest szczególnie istotne dla kół gospodyń, ale także dla nas, konsumentów, by Panie, które sprzedają swoje wyroby znały i stosowały zalecenia higieniczno-sanitarne – wyjaśniała nam przedstawicielka samorządu województwa  Iwona Krzyżanowska, z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. – Aby zarówno podczas produkcji, jak i sprzedaży żywność odpowiednio zabezpieczały i dbały o odpowiednią temperaturę przechowywania produktów i czystość, a także np. pamiętały o fartuchach i rękawiczkach podczas sprzedaży smakołyków na jarmarkach, targach czy festynach.

Te i szereg innych kwestii dotyczących funkcjonowania i rozwijania działalności przez KGW z województwa podlaskiego były i będą poruszane na spotkaniach z ich przedstawicielkami, które zaplanowane są jeszcze w: Hajnówce, Sokółce, Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie.

art, Dep. Rolnictwa i Obszarów Rybackich 

facebook