Rolnictwo i Środowisko

Lista aktualności

 • Podlaski produkt lokalny. Chleb i powidła z Dolistowa

  Miniaturka artykułu
  2019-12-03 12:44:08

  Pomyśl: przestrzeń, spokój, cisza przerywana jedynie szumem trzciny i szelestem skrzydeł mieszkańców rozlewisk Biebrzy. Na stole domowe powidła ze śliwek, świeży chleb na 100-letnim zakwasie i pachnące, gorące oładzie. Prawdziwe Eldorado smaku i spokoju. Gdzie? W Biebrzańskim Eldorado – u Pani Marianny i Wiesława Rogało.

 • Wyzwolić potencjał regionu z wykorzystaniem produktu lokalnego – konferencja w UMWP

  Miniaturka artykułu
  2019-11-22 14:58:35

  Wpływ produktu lokalnego na rozwój obszarów wiejskich, rola samorządu w jego promocji, a także wsparcie finansowe ( m.in. to europejskie) dla producentów – to główne tematy konferencji pn.: „Jak optymalnie wyzwolić potencjał regionu w zakresie jego rozwoju z wykorzystaniem żywności wysokiej jakości oraz skracania łańcucha dostaw”. Spotkanie zorganizowane przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego odbyło się w piątek, 22 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Uczestników konferencji powitał wicemarszałek Stanisław Derehajło.

 • Konsultacje poradnika pszczelarskiego

  Miniaturka artykułu
  2019-11-21 10:16:29

  Jak powinna wyglądać prawidłowa pracownia pszczelarska? Jak zdobyć na nią fundusze? Odpowiedź na to pytanie była tematem spotkania konsultacyjnego w Białymstoku (20 listopada). Przedmiotem rozmów był nowy, opracowany z inicjatywy urzędu marszałkowskiego poradnik dla pszczelarzy.

 • Podlaski produkt lokalny. Pigwoniada – prosto od prawnika z Grajewa

  Miniaturka artykułu
  2019-11-13 12:25:07

  - Życie bywa zaskakujące. Nie lubię słodyczy, a robię dżemy; nie przepadam za owocami a uprawiam pigwowca japońskiego – śmieje się Radosław Poślednik z Grajewa. Rolnik z wyboru, właściciel 25 hektarowej ekologicznej uprawy pigwowca.

 • Podlaski produkt lokalny. Kiszonki jak od babci – z Czarnej Wsi Kościelnej

  Miniaturka artykułu
  2019-11-06 14:56:05

  – Kapusta kiszona w główce może w chłodzie leżeć nawet kilka lat. Taki sposób kiszenia, a przy tym przechowywania warzyw, wymyśliły jeszcze nasze babcie – opowiada Marek Sienkiewicz, który razem z żoną Anną za swoje tradycyjne kiszonki z kapusty i buraka zbiera nagrody w regionalnych i ogólnopolskich konkursach kulinarnych.

 • Konferencja „Grupy producentów rolnych – szanse i bariery rozwoju”

  Miniaturka artykułu
  2019-11-06 14:55:55

  Ponad 60 osób, przede wszystkim rolników, ale także doradców rolnych, przedstawicieli administracji samorządowej oraz instytucji otoczenia rolnictwa wzięło udział w konferencji naukowej „Grupy producentów rolnych – szanse i bariery rozwoju”. Odbyła się ona w środę 30 października w Białymstoku.

 • Podlaski Produkt Lokalny. Aronia, dzika róża, rokitnik – prosto z krzewów w Roszkach-Sączkach

  Miniaturka artykułu
  2019-10-23 08:33:42

  Ekologiczna uprawa Czesława Perkowskiego we wsi Roszki-Sączki wczesną jesienią mieni się kolorami. Czerwone liście aronii na tle żółtego poplonu gorczycy, zielone jeszcze krzewy dzikiej róży, wśród nich czerwone owoce, gdzieniegdzie różowe pąki kwiatów. Aby dojrzeć pomarańczowe grona rokitnika, trzeba podejść bliżej do kolczastego krzaka. - Mam tu samą kolorową witaminę C – śmieje się Pan Czesław.

 • Dofinansowanie z PROW na drobne przetwórstwo

  Miniaturka artykułu
  2019-10-15 14:24:52

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór na dofinansowanie drobnego przetwórstwa w ramach PROW 2014-2020. Wnioski można będzie składać w terminie od 21 listopada do 20 grudnia 2019 r.

 • Podlaskie produkty lokalne. Pomidory Pana Witalisa z Gradoczna

  Miniaturka artykułu
  2019-10-02 08:46:09

  – Najbardziej lubię ten moment, kiedy na krzakach pojawiają się pierwsze owoce. Siadam sobie wtedy między rzędami i patrzę, i jestem szczęśliwy. A drugi moment, to kiedy jadę na bazarek w Hajnówce, a tam ludzie już stoją, niecierpliwią się. Zajeżdżam a oni wszyscy: - Nareszcie! Nareszcie są! Tyle się naczekaliśmy! – opowiada o swoich pomidorach Witalis Jakoniuk z Gradoczna w otulinie Puszczy Białowieskiej.

 • Ciasto w rękawiczkach – czyli kolejne spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich

  Miniaturka artykułu
  2019-09-27 14:55:38

  - Bardzo poważnie traktujemy koła gospodyń, dlatego kontynuujemy cykl spotkań z Wami, by wspierać Wasze działania i inspirować do kolejnych – mówił podczas spotkania z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich powiatu bielskiego Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

facebook