Dodana: 8 październik 2019 11:53

Zmodyfikowana: 8 październik 2019 11:53

W Szepietowie odbyły się Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie”

Wielu wystawców, tłumy zwiedzających, tysiące transakcji kupna – sprzedaży, degustacje wyrobów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, wykłady, konkursy i pokazy – tak w wielkim skrócie można podsumować dwa dni Targów Ogrodniczych i Targów Leśnych w Szepietowie. Oba wydarzenia odbyły się w miniony weekend (5-6 października) na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Ilustracja do artykułu Targi Ogodnicze w Szepietowie (37).jpg

W tym roku w Szepietowie zaprezentowało się około 140 wystawców. W większości z nich były to firmy z branży ogrodniczej, ale na targach pojawili się również  przedstawiciele związani z branżą odnawialnych źródeł energii oraz tradycyjnie wystawcy oferujący lokalną żywność i rękodzieło. W ramach Targów Leśnych zaprezentowały się firmy oferujące sprzęt do prac leśnych.

W sobotę 5 października uroczystego otwarcia targów dokonał Wojciech Mojkowski, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na Targi Ogrodnicze, Targi Leśne przybyli też zaproszeni goście, wśród nich Poseł na Sejm RP Jacek Bogucki, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Łukasz Siekierko, Radna Województwa Podlaskiego, Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku Jadwiga Zabielska.

Wielu wystawców oferowało szeroki asortyment zarówno roślin owocowych jak i ozdobnych. Zwiedzający mogli porównywać oferty cenowe, oceniać jakość oferowanych przez wystawców produktów oraz uzyskać  doradztwo w zakresie pielęgnacji roślin ogrodniczych. Radą służyli również doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W namiocie informacyjnym PODR można było zasięgnąć informacji dotyczących ogrodnictwa jak również innych dziedzin rolnictwa. Doradcy zorganizowali i przeprowadzili również konkursy „Dziecko bezpieczne na wsi” i „Zgadnij co to za roślina”.

Ciekawym punktem programu były pokazy tłoczenia soku w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych. Pracownicy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pokazali uczestnikom spotkania w jaki sposób można pozyskać z jabłek świeży i zdrowy sok. Zainteresowani mogli przyjrzeć się całemu procesowi pozyskiwania soku na profesjonalnej linii produkcyjnej. Była również możliwość uzyskania fachowego doradztwa z zakresu przetwórstwa żywności.

Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs przeprowadzany wśród wszystkich firm, które prezentowały swoja ofertę na Targach Ogrodniczych, Targach Leśnych.

Hitem Targów Ogrodniczych został  cytryniec chiński z gospodarstwa sadowniczo-szkółkarskiego Państwa Danuty i Mirosława Skibickich z Kurian k. Białegostoku. Nagrodę za „Najatrakcyjniejsze stoisko” przyznano Gospodarstwu Rolnemu Jolanty Jędrych i Krystyny Roszkowskiej z miejscowości Wolbórz k. Piotrkowa Trybunalskiego. Gospodarstwo Sadownicze – Ludwiczuk Radosław z Lipna otrzymało nagrodę  w kategorii „Najbogatsza oferta”.

Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie”, Targi Leśne to ostatni punkt w kalendarzu imprez Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie na 2019 rok.

mat. org./oprac. ms

 

facebook