Dodana: 16 wrzesień 2019 11:32

Zmodyfikowana: 16 wrzesień 2019 12:32

Dziękczynienie za plony. Dożynki Wojewódzkie 2019 w Tykocinie

Zgodnie z tradycją podlascy posłowie, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich, instytucji branży rolnej, a przede wszystkim rolnicy, zebrali się w sobotę (14 września br.) w Tykocinie, by podziękować za tegoroczne plony. Dożynki obfitujące w tradycyjne ceremoniały, liczne konkursy i atrakcje otworzył ich gospodarz Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Dożynki Wojewódzkie (73 of 82).jpg

 

Dożynki to niezwykle ważna uroczystość. Dziś, tu w pięknym mieście Tykocinie, dziękujemy rolnikom za ich pracę i tegoroczny plon – mówił marszałek Kosicki.

Dożynki Wojewódzkie rozpoczęło nabożeństwo o godz. 9.00 w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku, gdzie liturgię sprawował Biskup Supraski Andrzej. Z kolei msza święta polowa na placu przy kościele pw. św. Trójcy w Tykocinie rozpoczęła się o godz. 11.00. Przewodniczył jej Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Swoją homilię skupił na symbolice krzyża.

- I wy drodzy rolnicy pod tym krzyżem po całodziennej pracy nieraz zginacie wasze kolana, aby dziękować Bogu za to, co daje. Nieraz te lata są chude, jak i ten był raczej rokiem chudym dla rolnictwa, ale i za to trzeba dziękować – mówił Ksiądz Biskup.

Ceremoniały dożynkowe

Po zakończeniu liturgii odbyły się ceremoniały dożynkowe. Starostowie tegorocznego Wojewódzkiego Święta Plonów – Beata i Antoni Sowińscy z Dobek w gm. Tykocin oraz Dorota i Mirosław Wildowicz z Bielewicz w gm. Gródek, przekazali marszałkowi Arturowi Kosickiemu i wicemarszałkowi Stanisławowi Derehajło chleby dożynkowe.

Głos zabrali gospodarze Dożynek – marszałek Kosicki, wicemarszałek Derehajło, Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego oraz wicestarosta Roman Czepe, a także Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina.

- Dziękuję rolnikom ziemi podlaskiej za to, że codziennie ciężko pracują po to, by nie zabrakło chleba, by ta ziemia rodziła – podkreślił wicemarszałek Derehajło. ­

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Dariusz Piontkowski, minister Edukacji Narodowej.

Następnie, po modlitwie ekumenicznej odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Gospodarz uroczystości marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie, członkowie zarządu województwa: Wiesława Burnos i Marek Malinowski, minister Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, posłowie: Bernadeta Krynicka, prof. Henryk Wnorowski, radni wojewódzcy, m.in. Bogusław Dębski oraz Paweł Wnukowski, a także starostowie, duchowni, rolnicy i goście uroczystości przełamali się chlebem dożynkowym.

Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś wręczyli najlepszym podlaskim rolnikom pamiątkowe grawertony w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego.

Przygrywała muzyka

Po części oficjalnej rozpoczęła się część rozrywkowa. To występy zespołów folklorystycznych – m.in. Kurpi Zielonych, Malwianek ze Studzianek, Wrzosów w Moniek, czy Wasiloczek z Bielska Podlaskiego.

Poznaliśmy też laureatów konkursów. Najpiękniejszy wieniec tradycyjny zdaniem komisji konkursowej przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Ogrodniczki z gm. Supraśl, a współczesny przedstawiciele gminy Kobylin Borzymy. Za najpiękniejsze stoisko uznano stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Orlikowianki” z Orlikowa.

Amatorzy regionalnej kuchni mogli skosztować tradycyjnych lokalnych przysmaków. Na tykocińskim placu nie zabrakło też straganów z ludowym rękodziełem. W godzinach popołudniowych marszałek Artur Kosicki poczęstował uczestników Dożynek gigantycznym tortem. 

Wieczorną część Dożynek uświetniły koncerty Janusza Laskowskiego i zespołu Focus.

Dożynki Wojewódzkie w Tykocinie zostały objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

ms

***

Rolnicy wyróżnieni przez Zarząd Województwa Podlaskiego: 

1. Antoni Zdrojkowski
2. Maciej Sieńkowski
3. Marek Kumpiałowski
4. Sławomir Leończuk
5. Małgorzata i Jan Pruszyńscy
6. Piotr Kamiński
7. Wojciech Łuba
8. Robert Markowski
9. Michał Bagiński
10. Beata i Antoni Sowińscy
11. Dorota i Mirosław Wildowicz
12. Elżbieta i Józef Sikorscy
13. Grażyna i Marek Bystrowski
14. Urszula i Wojciech Gąsowscy

 

facebook