Dodana: 12 luty 2020 15:13

Zmodyfikowana: 12 luty 2020 15:45

Szkoleniowo o chorobach pszczół

W niedzielę (09.02) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie osób zainteresowanych pszczelarstwem. Tym razem z gościnnym występem pojawił się dr hab. Zbigniew Lipiński, specjalista chorób owadów użytkowych.

Ilustracja do artykułu Szkoleniowo o chorobach pszczół-01.jpg

Tematem spotkania szkoleniowego było zwalczanie warozzy kwasem szczawiowym. Spotkanie poprowadził dr hab. n. wet. Zbigniew Lipiński, który nakreślił problem pasożyta Varoa. Zgłębiając temat szczegółowo opisywał możliwości jego zwalczania oraz dzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi stosowania poszczególnych metod. Jako wynalazca i konstruktor, zaprezentował stworzony przez siebie przyrząd do odymiania pszczół kwasem szczawiowym. Uczestnicy spotkania pytali eksperta na przykładach swoich pasiek o najlepsze rozwiązania dotyczące zwalczania pasożytów.

W spotkaniu uczestniczyli pszczelarze zrzeszeni w różnych organizacjach działających na terenie województwa podlaskiego, jak i niezrzeszeni miłośnicy pszczelarstwa.

Szkolenie zorganizowane zostało przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.

***

Zbigniew Lipiński to twórca pierwszej, kompleksowej teorii porzucania gniazd przez roje pszczół miodnych, nagrodzonej złotym medalem przez XXXVII Kongres Apimondii w Durbanie (Afryka Południowa). Jest współtwórcą Apiwarolu A, pierwszego leku przeciwko „Varroa desctuctor” - w postaci tabletki dymnej oraz autorem i współautorem ponad 180 publikacji z szeroko pojętego pszczelarstwa.

Źródło: Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich / oprac. mn

facebook