Dodana: 25 kwiecień 2019 15:18

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2019 08:02

Narysować bezpieczny świat – wojewódzki etap plastycznego konkursu o zapobieganiu wypadkom na wsi

Izabela Stasiulewicz, uczennica klasy III, i Eliza Borowska, uczennica klasy VI szkoły podstawowej, to zwyciężczynie wojewódzkiego etapu IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”. Podczas czwartkowego (25 kwietnia) finału w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim samorząd województwa, współorganizatora plastycznych zmagań, reprezentowała Wiesława Burnos, członek zarządu, wręczając laureatom podarunki i dyplomy.

Laureatka konkursu z oklaskującymi ją organizatorami

– Ja również urodziłam się na wsi. Mieszkałam tam i pracowałam  Zresztą nadal mieszkam na wsi i prowadzę gospodarstwo rolne, dlatego temat jest mi bardzo bliski i bardzo znany – podkreśliła Wiesława Burnos. – W imieniu marszałka województwa Artura Kosickiego oraz całego zarządu gratuluję serdecznie życząć pięknego, szczęśliwego i bezpiecznego życia wszystkim uczestnikom.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, na temat zapobiegania wypadkom związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym maszyn i urządzeń rolniczych. Postanowiło się w nim sprawdzić aż 2545 uczniów ze 182 szkół podstawowych z terenów wiejskich województwa podlaskiego, pretendując do zwycięstwa w dwóch kategoriach: klasy 0-3 i 4-8.

Wśród nich Izabela Stasiulewicz, która przygotowała pracę w technice witrażowej, pracując nad nią, jak mówiła „kilka tygodni i kilka dni.”

– Wzięłam udział w konkursie, bo warto poznawać pracę rolników – rezolutnie tłumaczyła dziennikarzom. ­– Rodzice często opowiadają ciekawe rzeczy o bezpieczeństwie, np. że nie można zbliżać się do maszyn i na nie wchodzić.

Eliza Borowska, druga z laureatek, to prawdziwy "weteran" tego konkursu. – Biorę w nim udział chyba od jego początku, a przynajmniej od kiedy byłam w zerówce ­– wyjaśniła. – Niestety, szczególnych sukcesów nie było. Szczerze mówiąc już straciłam na to nadzieję. Wygrałam akurat w momencie, kiedy przestało mi tak bardzo zależeć, tylko rysowałam dla frajdy.

Jak mówi, większość jej koleżanek i kolegów ze szkoły mają rodziców rolników. Temat bezpieczeństwa jest więc naturalnie obecny w ich rozmowach.

– Wszyscy wiemy, że nie należy przebywać tam, gdzie pracują ciężkie maszyny. Dużo w szkole się o tym mówi, stąd wiemy jak nie powinno się zachowywać w gospodarstwie – podsumowała.

Uczestnikom konkursu gratulowali przedstawiciele wielu instytucji funkcjonujących w otoczeniu rolnictwa. Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, gratulując uczestnikom odwagi i talentu, przestrzegała:

– W każdej sytuacji, gdy dostrzeżecie jakieś nieprawidłowości w gospodarstwie, powinniście je narysować i powiedzieć o tym rodzicom, bo oni, często zapracowani, mogą nie zwrócić na to uwagi.

Konkurs ma wieloletnią historię, pierwsza jego edycja miała miejsce w 2011 r. a jego głównym organizatorem jest KRUS. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie „Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”.

Laureaci trzech pierwszych miejsc etapu wojewódzkiego w obu kategoriach wiekowych będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale w czerwcu br.

Komisja konkursowa wyróżniła także Szkołę Podstawową w Narwi - za najaktywniejszy udział w konkursie. Ze szkoły wpłynęło aż 98 prac.

 ms

 

Laureaci wojewódzkiego finału IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” w 2019 roku:

 w I grupie wiekowej (klasy 0 – 3)

I miejsce – Izabela Stasiulewicz, kl. 3 Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze

II miejsce – Emilia Kaczanowska, kl. 1, Szkoła Podstawowa w Suchodolinie

III miejsce – Sebastian Burak, kl. 1, Zespół Szkół Samorządowych w Janowie

 

w II grupie wiekowej (klasy 4 – 8)

I miejsce– Eliza Borowska, kl. 6, Szkoła Szkoła Podstawowa w Łubinie Kościelnym

II miejsce – Adam Talecha, kl. 4, Zespół Szkół w Szumowie

III miejsce – Maciej Lewandowskiej, kl. 6, Szkoła Podstawowa w Dobrzyjałowie

 

Komisja konkursowa przyznała także po 10 wyróżnień w każdej grupie wiekowej.

facebook