Dodana: 26 marzec 2020 12:33

Zmodyfikowana: 26 marzec 2020 12:33

Wyższy zasiłek chorobowy dla rolników

Szybciej i sprawniej rolnicy, i ich domownicy będą mogli nabyć prawo do zasiłku chorobowego w przypadku zachorowania na COVID-19. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie w tej sprawie - poinformowała w komunikacie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ilustracja do artykułu natura-60.jpg

Nowe przepisy wprowadzają wyższą stawkę zasiłku chorobowego w wysokości 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie nie dłużej niż 14 dni.

- Pod warunkiem, że niezdolność ta jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19, zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych - czytamy w komunikacie Kasy.

Te zmiany to odpowiedź Jana Ardanowskiego, szefa resortu rolnictwa, na wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego

Wynikają także z wejścia w życie  Ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

oprac. Małgorzata Sawicka

facebook