Dodana: 18 wrzesień 2019 14:16

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2019 14:16

Fachowe wsparcie podlaskich Kół Gospodyń Wiejskich

Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami sprzedawać wyroby Kół Gospodyń Wiejskich, jakie fundusze na swoją działalność mogą zdobyć koła poprzez współpracę z instytucjami samorządu województwa, ale także agencjami rządowymi – to tylko kilka punktów z programu cyklu szkoleniowego, który rozpoczął się we wtorek (17 września br.) spotkaniem w Siemiatyczach.

Ilustracja do artykułu spotkaniesiemiatycze-kgw-2.jpg

Inicjatorem cyklu spotkań z podlaskimi Kołami Gospodyń Wiejskich jest samorząd województwa, a ich organizatorem Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich.

-  Zapraszamy koła gospodyń, bo to one są siłą napędową wielu przedsięwzięć na podlaskich wsiach – wyjaśnia Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. - Dlatego postanowiliśmy wesprzeć ich zaangażowanie i działania fachowym doradztwem. Mam nadzieję, że te spotkania, które zaplanowaliśmy na terenie całego województwa, będą się cieszyły dużą popularnością.

W Siemiatyczach zainteresowanych nie zabrakło. W sali Hotelu Kresowiak na spotkanie stawiło się blisko 40 osób, które reprezentowały 13 kół z powiatu siemiatyckiego.

- Najwięcej pytań dotyczyło spraw skarbowych i sanitarnych – relacjonuje Iwona Krzyżanowska, z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP, prowadząca spotkanie w Siemiatyczach. – Kwestią szczególnie interesującą były możliwości handlu swoimi wyrobami, wprowadzanie ich do obrotu, ale też warunki higieniczno-sanitarne, jakie należy spełniać, sprzedając zwłaszcza kulinaria podczas festynów, czy jarmarków.

W spotkaniu uczestniczyli specjaliści z Urzędu Skarbowego w Siemiatyczach - kierownik Referatu Obsługi Bezpośredniej Wiesława Malewska; Powiatowej Stacji Sanitarnej w Siemiatyczach - kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego Agnieszka Krajewska; a także Waldemar Szczesny, z-ca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. W trakcie szkolenia pracownice siemiatyckiej stacji sanitarnej zorganizowały także stoisko profilaktyki zdrowotnej, przy którym można było nauczyć się samobadania piersi a także zmierzyć swoje BMI.

Kolejne spotkanie już 24 września w Bielsku Podlaskim, następne odbędą się m.in. w Augustowie, Sokółce, Łomży i Suwałkach.

Dep. Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP (art)

facebook