Dodana: 8 październik 2019 11:52

Zmodyfikowana: 8 październik 2019 16:03

60 lat zespołu szkół rolniczych w Rudce

Uroczystą mszą św. pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego ks. Piotra Sawczuka rozpoczęła uroczystość 60-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Jubileusz połączony był z V zjazdem absolwentów placówki – stąd miniony weekend w Rudce upłynął pod znakiem życzeń, gratulacji, szkolnych wspomnień i wzruszeń.

Ilustracja do artykułu Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce-22.jpg

Piątkowe ( 4 października br.) uroczystości w szkole mieszczącej się w zabytkowym Pałacu Ossolińskich z XVIII w. w Rudce obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń. Szkolne muzeum, w którym można poznać m.in.: historię patrona szkoły, a także przenieść się w czasie dzięki ekspozycjom z historycznymi strojami zostało oficjalnie otwarte i poświęcone przez przedstawicieli duchowieństwa . Podobnie tzw. „gacówka” – w latach 90-tych zaadoptowana z budynków nadleśnictwa na mieszalnie pasz i magazyn, a w której dziś mieszczą się warsztaty szkolne - doczekała się podczas jubileuszu oficjalnego otwarcia.

Podczas uroczystego spotkania na sali gimnastycznej dyrektor szkoły Halina Leszczyńska dziękowała wszystkim przybyłym na jubileusz i obdarowywała gości a także absolwentów okolicznościowymi grafikami z charakterystyczną sylwetką pałacu, listami dziękczynnymi i statuetkami. Wśród przemawiających byli m.in. poseł Jacek Bogucki, starosta bielski (dawny dyrektor szkoły w Rudce) Sławomir Snarski, radni wojewódzcy: Jadwiga Zabielska, Jerzy Leszczyński i Igor Łukaszuk a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego: Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich oraz Elżbieta Filipowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz reprezentanci wielu instytucji i firm związanych z edukacja i branżą rolniczą.

Na uroczystym apelu obecna także była kadra pedagogicznej szkoły, uczniowie i absolwenci. Dla tych ostatnich był to wyjątkowy dzień, bo po raz piąty w tak dużym gronie mogli spotkać się z kolegami ze szkolnej ławy. W drugiej części uroczystości był bowiem czas na zwiedzanie szkoły, spotkania w klasach a wieczorem na Bal Absolwentów.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce jest szkołą prowadzoną i nadzorowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na kompleks szkolny składają się budynek główny w pałacu, park, nowoczesne obiekty sportowe, internat i zabudowania gospodarcze. Szkoła posiada nie tylko bogate zaplecze dydaktyczne i socjalne, ale też własne gospodarstwo wyposażone w nowoczesne maszyny i pojazdy rolnicze.

Film o szkole dostępny na platformie You Tube – link do strony.

fot. PODR w Szepietowie

facebook