Rolnictwo_lista

 • Promocja i aspekty prawne gospodarstwa pszczelarskiego

  Miniaturka artykułu
  2019-12-12 15:02:58

  W dniu 15 grudnia 2019 roku o godz. 11:00 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego odbędzie się szkolenie "Promocja i aspekty prawne prowadzenia gospodarstwa pszczelarskiego". Poprowadzi je mgr inż. Bożena Stępień, nauczyciel w Technikum w Pszczelej Woli. Wstęp wolny.

 • Gospodynie z Malinnik na najwyższym podium

  Miniaturka artykułu
  2019-12-10 19:03:34

  Wygrała historia, wzruszenie i szacunek do tradycji. Koło Gospodyń Wiejskich w Malinnikach (gm. Orla) z wigilijnymi potrawami prosto z własnej spiżarni, gospodynie z Sielca (gm. Boćki) i „Kamioneczki” ze Starej Kamionki (gm. Sokółka) zajęły trzy pierwsze miejsca w wojewódzkim konkursie kulinarnym „Tradycyjny stół wigilijny”. Jury wyróżniło także koło gospodyń z południa – z Pokaniewa Kolonii (gm. Milejczyce) i północy - z Przystawańców (gm. Puńsk).

 • Rolniczy opłatek z delegatami

  Miniaturka artykułu
  2019-12-10 09:17:47

  Kilkudziesięciu delegatów Podlaskiej Izby Rolniczej spotkało się w poniedziałek w Białymstoku na Walnym Zgromadzeniu a przede wszystkim dorocznym opłatku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele parlamentu, także europejskiego i administracji rządowej. Władze województwa reprezentował Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.

 • Podlaski produkt lokalny. Chleb i powidła z Dolistowa

  Miniaturka artykułu
  2019-12-07 09:26:54

  Pomyśl: przestrzeń, spokój, cisza przerywana jedynie szumem trzciny i szelestem skrzydeł mieszkańców rozlewisk Biebrzy. Na stole domowe powidła ze śliwek, świeży chleb na 100-letnim zakwasie i pachnące, gorące oładzie. Prawdziwe Eldorado smaku i spokoju. Gdzie? W Biebrzańskim Eldorado – u Pani Marianny i Wiesława Rogało.

 • Z gospodyniami o rachunkach i kuchni

  Miniaturka artykułu
  2019-12-04 11:53:17

  Blisko 450 osób wzięło udział w powiatowych spotkaniach Kół Gospodyń Wiejskich z lekarzami weterynarii, przedstawicielami administracji skarbowej, stacji sanitarno-epidemiologicznych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ekspertów z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

 • Wojewódzki konkurs wiedzy o pszczelarstwie

  Miniaturka artykułu
  2019-12-03 14:14:21

  "Pszczoła to niezwykle ciekawy owad, który potrafi zorganizować nam życie" - tymi słowami wicemarszałek Stanisław Derehajło przywitał uczestników Wojewódzkiego Konkursu o Pszczelarstwie, który odbył się we wtorek (03.12) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Zwyciężyła Magdalena Markowska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce.

 • Swoim działaniem na rzecz wsi warto się pochwalić. Znamy laureatów V Finału Olimpiady Aktywności Wiejskiej

  Miniaturka artykułu
  2019-11-28 11:23:36

  Sołectwo Hołody, Stowarzyszenie KGW Gminy Stawiski oraz Stowarzyszenie Kreatorzy Rzeczywistości – to zdobywcy pierwszych miejsc V edycji Olimpiady Aktywności Wiejskiej. Nagrody i wyróżnienia kilkudziesięciu grupom, stowarzyszeniom, a także liderom środowisk wiejskich za ich działalność na rzecz lokalnych społeczności wręczył podczas czwartkowego (28.11) finału konkursu Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

 • Druga pasieka przyszkolna w regionie

  Miniaturka artykułu
  2019-11-26 16:05:01

  Drugą i ostatnią w tym roku umowę na budowę pokazowej pasieki przyszkolnej podpisali dziś (26 listopada) z przedstawicielami powiatu wysokomazowieckiego wicemarszałek Stanisław Derehajło oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Wiesława Burnos. Pasieka ma stanąć przy Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie.

 • Pszczele choroby na uniwersytecie

  Miniaturka artykułu
  2019-11-26 11:37:47

  O warrozzie i nosemie, dwóch najgroźniejszych chorobach pszczelich opowiadał w niedzielę (24.11) na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku prof. Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 • Wyzwolić potencjał regionu z wykorzystaniem produktu lokalnego – konferencja w UMWP

  Miniaturka artykułu
  2019-11-22 14:58:35

  Wpływ produktu lokalnego na rozwój obszarów wiejskich, rola samorządu w jego promocji, a także wsparcie finansowe ( m.in. to europejskie) dla producentów – to główne tematy konferencji pn.: „Jak optymalnie wyzwolić potencjał regionu w zakresie jego rozwoju z wykorzystaniem żywności wysokiej jakości oraz skracania łańcucha dostaw”. Spotkanie zorganizowane przez Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego odbyło się w piątek, 22 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Uczestników konferencji powitał wicemarszałek Stanisław Derehajło.

facebook