Dodana: 25 listopad 2003 10:25

Zmodyfikowana: 25 listopad 2003 10:25

Rolnictwo na Podlasiu

Na naszych stronach można sprawdzić aktualne ceny podstawowych środków produkcji rolniczej w województwie podlaskim: koncentratów, mieszanek, nawozów, środków ochrony roślin oraz koszt usług i materiałów budowlanych, a także ceny towarów na podlaskich targowiskach. Znajdują się tu również informacje na temat podmiotów gospodarczych, działających w otoczeniu rolnictwa. Rubryka redagowana jest przy pomocy  Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

 Szczególne znaczenie w Podlaskim ma produkcja mleczna. Związane jest to z największą w Polsce powierzchnią użytków zielonych, skłaniających rolników do tej formy działalności. Z tym kierunkiem gospodarowania wiąże swoją przyszłość coraz więcej rolników. Świadczy o tym liczba kredytów przyznawanych na modernizację gospodarstw mlecznych. Również stan hodowli, a zwłaszcza dynamiczny wzrost liczby krów mlecznych (o 12 proc. w stosunku do 1996 r.) świadczy o znaczeniu tej gałęzi gospodarki dla naszego regionu.

W województwie podlaskim funkcjonuje 120,1 tys. gospodarstw rolnych (włącznie z tymi o powierzchni do 1 ha), co jest 4,5 procentowym spadkiem ich ilości w stosunku do roku 1996. W stosunku do roku 1996 w woj. podlaskim wzrosło natomiast pogłowie bydła, szczególnie krów dojnych. Prawie trzykrotnie zwiększyła się liczba dojarek rurociągowych, ponad dwukrotnie konwiowych schładzarek do mleka, co świadczyć może o szybko postępującej modernizacji gospodarstw, przy jednoczesnym zwiększaniu ich wielkości.

Porównując dzisiejszą strukturę gospodarstw rolnych do wyników poprzedniego spisu rolnego, który miał miejsce w 1996 roku, obserwujemy wzrost odsetek gospodarstw małych – o powierzchni do 5 ha (z 38,4 proc. do 43,3 proc.). Przybyło również gospodarstw dużych – o powierzchni powyżej 15 ha. Podczas poprzedniego spisu stanowiły one 18,1 proc., a teraz stanowią 20,2 proc. wszystkich gospodarstw. Ubyło natomiast gospodarstw średnich, liczących od 5 ha do 15 ha. W woj. podlaskim na jedno gospodarstwo rolne przypada niemalże dwukrotnie więcej użytków rolnych niż wynika to ze średniej krajowej, czyli 9,58 ha w stosunku do średniej 5,76 ha.

Znamienny jest zdecydowany, bo aż o 41,2 proc. wzrost powierzchni odłogów i ugorów co świadczy o rezygnacji z uprawy najsłabszych gleb a więc racjonalizacji gospodarowania.  O 5,4 proc. zmniejszyła się powierzchnia użytków rolnych, gruntów ornych o 8,1 proc, a pastwisk trwałych o 4,5 proc. W porównaniu do poprzedniego spisu zaobserwowano także zmniejszenie ogólnej powierzchni zasiewów o 12,8 proc. (z 732,6 tys. ha do 638,6 tys. ha). Najbardziej zmniejszyła się powierzchnia upraw ziemniaków – aż o 42,7 proc. (tj. 42,1 tys. ha), ubyło również zbóż – powierzchnia upraw zmniejszyła się o 33,7 tys. ha (tj. 6,2 proc.). Podlascy rolnicy uprawiają także mniej roślin pastewnych – powierzchnia upraw zmniejszyła się o 14,6 tys. ha, czyli o 21,7 proc.

Dużym, doskonale wykorzystywanym przez rolników, atutem naszego województwa jest największa w kraju powierzchnia użytków zielonych, co wyznacza nam kierunek rozwoju. Od roku 1995 w województwie podlaskim notuje się stały, równomierny wzrost skupu mleka, co jest wynikiem obranego kierunku rozwoju. Na taki stan rzeczy - oprócz powierzchni użytków zielonych;w Podlaskim stanowią one 35,4% powierzchni upraw (z czego 13% to pastwiska; 22,4% - łąki) - ma stymulowanie produkcji mleka poprzez silne pozycje mleczarni. W województwie podlaskim są duże podmioty skupujące mleko, stymulujące rozwój tej branży. Znajdują się one w ścisłej czołówce kraju w przygotowaniach do spełniania unijnych norm. Województwo podlaskie znajduje się w czołówce kraju jeśli chodzi o produkcję mleka, natomiast jest bezwzględnym potentatem w porównaniu produkcji mleka do powierzchni użytków rolnych, bądź liczby mieszkańców. W woj. podlaskim mamy o 70 proc. większą obsadę bydła w porównaniu do statystyk krajowych: bydła w województwie podlaskim mamy 55,9 sztuk (w tym 32,7 sztuk krów) na 100 ha użytków rolnych. Tymczasem w kraju na 100 ha użytków rolnych przypadało 32,7 sztuk bydła. W porównaniu do 1996 roku w woj. podlaskim odnotowano wzrost pogłowia bydła (o 3,5 proc.), a szczególnie krów – aż o 12 proc. Ubyło natomiast trzody chlewnej (o 2,8 proc.), koni (o 39,6 proc.) oraz owiec (o 42,6 proc.). 

Wśród zasiewów zboża zajmują razem 80,2 proc. – z czego 50,5 proc. to zboża podstawowe (pszenica 8,9 proc., żyto 17,7 proc.). Ziemniaki zajmują 8,9 proc. ogółu zasiewów natomiast uprawy pastewne 8,3 (przy dynamicznym rozwoju uprawy kukurydzy na kiszonkę z 0,5 proc. w roku 1995 do 3,4 proc. w roku 2002).

Swoje miejsce wśród upraw zajmują również buraki cukrowe (buraki skupuje cukrownia w Łapach), uprawiane przez właścicieli około 2000 gospodarstw (przy 1 proc. udziale w ogóle zasiewów).

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook