Dodana: 25 sierpień 2018 17:22

Zmodyfikowana: 25 sierpień 2018 17:22

Suwałczanie świętowali odzyskanie niepodległości swojego miasta

Mieszkańcy Suwałk, którzy wzięli udział w piątkowych (24 sierpnia) obchodach 99 rocznicy wyzwolenia Suwałk mogli świętować tę datę najpierw na Potańcówce z Marszałkiem, a potem wrócić do kart historii dzięki widowisku „Suwalszczyzna 1918-1919. Sto lat niepodległej” – multimedialny pokaz światło-dźwięk. Wszystko odbyło się w klimacie sprzed prawie 100 lat.

Ilustracja do artykułu 13.jpg

W wydarzeniach – mimo “pogody w kratkę” – wzięło udział wielu Suwalczan, którzy przebrali się w stroje z ubiegłego wieku. Wśród nich byli: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk z zastępcą Ewą Sidorek oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej z suwalskimi Radnymi.

Potańcówka z Marszałkiem przy muzyce z lat 20 i 30 XX wieku w wykonaniu Orkiestry Tanecznej Bonanza spodobała się uczestnikom wydarzenia. Bardzo szybko osoby, które przyszły tylko popatrzeć weszły na podest by bawić się z innymi. Było lekko, folkowo i tradycyjnie. Nie zabrakło polki, oberka, tanga, slowfoxa czy walca. Były piosenki m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy Fanny Gordon.

Po Potańcówce, o godzinie 21 na placu przed ratuszem odbyło się widowisko historyczne „Suwalszczyzna 1918-1919. Sto lat niepodległej” – multimedialny pokaz światło-dźwięk z udziałem członków grupy rekonstrukcji historycznej „Garnizon Suwałki” i klubu Grenadierius z Litwy. Opowieść o trudnej drodze Suwalszczyzny do wolności, ilustrowana archiwalnymi fotografiami, dokumentami, fragmentami wspomnień i scenami filmowymi. Wyjątkowa wędrówka w czasie i opowieść o wydarzeniach sprzed stu lat.

Za: UM Suwałki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook