Dodana: 23 maj 2018 14:32

Zmodyfikowana: 23 maj 2018 14:32

Diecezjalny Dzień Młodzieży i Nowenna w Suwałkach

Pod znakiem wyjątkowych uroczystości upłynie najbliższa sobota – 26 maja w Suwałkach. Tego dnia w mieście odbędą się bowiem dwa duże połączone ze sobą wydarzenia Diecezjalny Dzień Młodzieży oraz Nowenna przygotowująca do obchodów 300-lecia Miasta Suwałk.

Ilustracja do artykułu Kameduli-z-plakatu.jpg

Ważnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie i poświęcenie pomnika świętych Romualda i Rocha, założycieli Suwałk. Wszystko zacznie się o godz. 11.00 na rondzie u zbiegu ulic Mikołaja Reja i gen. Kazimierza Pułaskiego.

Rzeźby świętych to efekt ubiegłorocznego IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego ,,Teatr” pod patronatem profesora Andrzeja Strumiłły, który odbył się w Suwałkach. Na zaproszenie profesora udział w przedsięwzięciu wzięli m.in. artyści z Białorusi: Vladzimir Pipin, Vladzimir Pantsialeyeu i Igar Zasimovich i to właśnie oni są autorami rzeźb. Opracowaniem koncepcji pomnika zajął się profesor Strumiłło. Rzeźby nawiązują do herbu miasta – to dwie postacie mnichów kamedulskich – św. Romualda, który w 1720 roku założył Suwałki i Św. Rocha – symbolu opiekuńczości i ochrony przed zarazami. Dwumetrowej wielkości posągi powstały z jasnego piaskowca. Stoją na skale z ciemnego granitu, przeciętego smugą rzeki, symbolizującą Czarną Hańczę i ziemię suwalską.

Pomnik jest hołdem oddanym założycielom Suwałk przed 300-leciem powstania miasta, które przypada w 2020 roku. Ważnym elementem obchodów tej rocznicy jest wymiar duchowy, czyli trwająca 9 lat nowenna.

W odsłonięciu pomnika wezmą udział uczestnicy Diecezjalnego Dnia Młodzieży – młodzi z całej diecezji.

Po uroczystości zebrani przejdą ulicą Tadeusza Kościuszki na plac przed konkatedrą św. Aleksandra. Tu o godz. 13.00, przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II, zostanie odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura Biskupa Ełckiego. Po nabożeństwie uroczystości przeniosą się do Parku Konstytucji 3-go Maja. Około godz. 14.00 odbędzie się agapa – wspólny posiłek i plenerowe, familijne spotkania ze sztuką ART Plast – Kwiatek dla Mamy. Wystąpi też zespół niemaGotu. O godz. 16.00 nastąpi przeniesienie krzyża pod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, co zakończy obchody.


PROGRAM:

Plac św. Krzyża, zbieg ulic M. Reja i Generała Kazimierza Pułaskiego:

11.00 uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Romualda i św. Rocha,

11.40 – uroczysty przemarsz ulicą T. Kościuszki

Pomnik Papieża Jana Pawła II, plac Marszałka J. Piłsudskiego:

13.00 – Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura Biskupa Ełckiego

Park Konstytucji 3 Maja:

14.00 – agapa,

14.00 – ART Plast – Kwiatek dla Mamy, plenerowe familijne spotkania ze sztuką,

14.30 – występ zespołu niemaGotu,

16.00 – przeniesienie krzyża pod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Mickiewicza), przejście młodzieży przy krzyżu w promieniach Bożego Miłosierdzia.

 

UTRUDNIENIA W RUCHU:

W związku z organizacją „Diecezjalnego Dnia Młodzieży” oraz „Nowenny przygotowującej do obchodów 300-lecia Miasta Suwałk” Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach informuje, że w dniu 26 maja 2018 r. zostanie wyłączony z ruchu:

 1. Plac Świętego Krzyża w Suwałkach w godz. 10:30 – 12:00 (na czas odsłonięcia pomnika św. Rocha i św. Romualda);
 2. Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkachw godz. 11:30 – 14:00 (na czas Mszy Świętej).

Ponadto, w związku z przejściem uczestników ww. uroczystości, w godz. 10:30 – 12:00 nastąpią utrudnienia w ruchu drogowym na nw. ulicach:

 • I trasa przejścia uczestników uroczystości:Prymasa S. Wyszyńskiego –
  F. Chopina – ul. E. Młynarskiego – ul. M. K. Ogińskiego – ul. Nowomiejska –
  ul. Świerkowa – ul. Tysiąclecia Litwy – ul. M. Reja – Plac Świętego Krzyża;
 • II trasa przejścia uczestników uroczystości:. ul. 11 Listopada – ul. Franciszkańska –
  Szpitalna – ul. M. Reja – Plac Świętego Krzyża;
 • III trasa przejścia uczestników uroczystości:Tysiąclecia Litwy – ul. M. Reja – Plac Świętego Krzyża;
 • IV trasa przejścia uczestników uroczystości: Plac Świętego Krzyża – ul. T. Kościuszki – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook