Dodana: 18 lipiec 2015 17:49

Zmodyfikowana: 18 lipiec 2015 17:49

II Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku

W dniach 24-25 września 2015 r. odbędzie się Drugi Wschodni Kongres Gospodarczy. Miejscem imprezy po raz kolejny będzie Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu wkg-08.jpg

Agenda Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015 obejmie zarówno problematykę geopolitycznych uwarunkowań rozwoju gospodarki na wschodzie Europy, kwestie bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej i transgranicznej czy znaczenie wielkich inwestycji infrastrukturalnych, jak i szczegółowe analizy ważnych obszarów gospodarki – energetyki, rynku rolno-spożywczego, usług medycznych, handlu, turystyki i hotelarstwa.

W tegorocznej edycji zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy i innych krajów Europy – polityków, liderów życia gospodarczego, przedstawicieli polskich i zagranicznych firm, ekspertów i naukowców.

Pierwszy Wschodni Kongres Gospodarczy dowiódł, jak duża jest potrzeba debaty o przyszłości wschodniego makroregionu Polski. Kongres już na starcie stał się największą imprezą biznesową Polski Wschodniej. Uznaliśmy więc, że jest sens i konieczność kontynuacji tego projektu. Wszystko wskazuje na to, że ranga tej imprezy i zainteresowanie nią będą w tym roku jeszcze większe – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator wydarzenia.  Pragnę dodać, iż bez dobrej współpracy z władzami regionalnymi organizacja tego przedsięwziecia nie byłaby możliwa – podkreślił.

- Organizujemy kongres po raz drugi, bo widzimy efekty, jakie przyniosła pierwsza edycja. Nie tylko w wymiarze promocji miasta i regionu, ale przede wszystkim w postaci konkretnych długofalowych efektów inwestycyjnych, jakie udało się nam zawrzeć m.in. w kontrakcie terytorialnym. Część z nich konsultowana była właśnie podczas ubiegłorocznego Kongresu. – powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.  Poza tym, trzeba, żeby do Białegostoku przyjeżdżała silna reprezentacja biznesu. Jestem za tym, by jak w piłce nożnej, przyjeżdżała do nas ekstraklasa biznesu, nauki i polityki – dodał Marszałek.

Marszałek podkreślił przy tym bardzo dobrą współpracę zarówno z Prezydentem Białegostoku, jak i Wojewodą Podlaskim na rzecz rozwoju regionu i jego stolicy.

 

Wydarzeniami towarzyszącymi będą – po raz drugi - konkurs Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej, którego celem jest wskazanie 10 najciekawszych inwestycji komunalnych prowadzonych przez samorządy lub ich podmioty zależne, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki i regionu Polski Wschodniej. Po raz pierwszy towarzyszyć także będzie plebiscyt Pracodawcy Polski Wschodniej – firm z pięciu województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, które łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z ważną rolą rynku pracy.

 

W poprzedniej edycji Kongresu wzięło udział ok. 1000 uczestników, w tym goście z Ukrainy, Litwy, Białorusi. Gościem honorowym największej debaty o gospodarce Polski Wschodniej był prezydent RP Bronisław Komorowski. W wydarzeniu udział wzięli także m.in.: Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP; Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-200;, Stanisław Ciosek, przewodniczący Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, członek Rady Ambasadorów Europejskiej Akademii Dyplomacji, ambasador RP w Moskwie w latach 1989-199;, Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i Szef Służby Celnej; Erich Kieck, dyrektor Capacity Building, Światowa Organizacja Celna; Anatoliy Makarenko, prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy; Jaroslav Neverovič, minister energetyki Litwy w latach 2012-2014; Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001; Antanas Śipavićius, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego i Piotr Woźniak, minister gospodarki w latach 2005-2007.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook