Dodana: 15 sierpień 2018 20:09

Zmodyfikowana: 15 sierpień 2018 20:09

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego

Uroczyste nabożeństwa, apel przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, piknik rodzinny i transmisja widowiska „Wolność we krwi” – w Białymstoku trwają wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego. W oficjalnej części uroczystości udział wzięli m.in. główni organizatorzy wydarzenia - Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Dowódca Garnizonu Białystok płk Rafał Tadeusz Lis.

Ilustracja do artykułu Święto Wojska Polskiego Białystok 2018-19.jpg

Wojewódzkie obchody rozpoczęły się o 8:30 nabożeństwem w cerkwi św. Mikołaja. Uroczysta msza św. w Katedrze Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem Ks.Abp. Tadeusza Wojdy odbyła się o godz. 11.00. 
Natomiast o 12:30 - podczas uroczystego apelu przed pomnikiem Marszałka JózefaPiłsudskiego - zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz rządowych, miejskich i wojewódzkich.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, ustanowionego ku pamięci zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r., odbywaja się w szczególnej atmosferze - w roku stulecia odzyskania niepodległości.
- Wojsko Polskie jest z tą walką o niepodległość, z budowaniem naszej państwowości nierozerwalnie związane - podkreślał wojewoda.

Marszałek Jerzy Leszczyński w swoim wystapieniu zwrócił m.in. uwagę na rolę jaką w zwycięskiej Bitwie Warszawskiej odegrali polscy chłopi. Przypomniał słowa odezwy ówczesnego premiera RP Wincentego Witosa "Do Braci Włościan" z 6 sierpnia 1920r.  

- "Gdyby zaszła taka potrzeba, musimy podjąć walkę na śmierć i życie, bo lepsza nawet śmierć niż życie w kajdanach, lepsza śmierć niż podła niewola.  Trzeba ratować Ojczyznę, trzeba jej oddać wszystko – majątek, krew i życie, bo ta ofiara stokrotnie się opłaci, gdy uratujemy państwo od niewoli i hańby" Ta ofiara poniesiona wówczas i w każdej innej bitwie przez naszych żołnierzy, nie była poniesiona na próżno, bo pozwala nam dzisiaj cieszyć się wolnością - podkreślał Jerzy Leszczyński -  Honorując tych, którzy walczyli o naszą wolność, dziękując za 100 lat wolnej Polski warto przypomnieć, że 70 procent tych, którzy zaciągali się w szeregi wojska w 1920r. to byli polscy chłopi. To dlatego 15 sierpnia jest również Dniem Czynu Chłopskiego.  Dziękuję zatem wszystkim, którzy bez względu na pochodzenie, światopogląd i przekonania polityczne o nasza wolność walczyli. Nawołuję o trwłą pamięć o ich ofierze i nisko im się kłaniam. A nam życzę abyśmy nigdy nie doświadczyli wojny i byśmy mogli bez podziałów i w zgodzie pracować dla Ojczyzny.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył, że przywiązanie do wolności jest trwale wpisane w naszą kulturę i tradycję, a obchody Święta Wojska Polskiego są tego wyrazem. 
- Cieszę się, że mogę wspólnie z mieszkancami naszego miasta i regionu, z przybyłymi gośćmi manifestować dumę z tej wielkiej wiktorii polskiego oręża, z bohaterstwa i niezłomności naszych przodków- mówił prezydent. 


Po części oficjalnej na Rynku Kościuszki na białostoczan czekało mnóstwo atrakcji, m.in można było zobaczyć sprzęt wojskowy. Natomiast od 18.00  na ul. Pięknej przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego  będzie można wziąć udział w pikniku rodzinnym. Na uczestników czekać będzie m.in. wojskowa grochówka, konkursy edukacyjne i wystawa IPN "Ojcowie Niepodległości". Tylko za pięć złoty można wejść w posiadanie   okolicznościowej monety  z napisem "100-lecie odzyskania przez Polskę  niepodległości" i zrobić zdjęcie w niepodległościowej fotobudce.
Punktem kulminacyjnym pikniku będzie transmisja odbywającego się na Placu Piłsudskiego w Warszawie spektaklu "Wolność we krwi". Widowisko  ma cechy musicalu, filmu fabularnego i filmu dokumentalnego. Spektakl grany w centrum  Warszawy będzie transmitowany do 16 miast wojewódzkich w kraju. Organizatorem przedstawienia jest Narodowy Bank Polski,  a honorowy patronat objął nad nim prezydent Andrzej Duda. Transmisja rozpocznie się o 20.30 na ul. Pięknej przy siedzibie NBP.

Suwałki i Łomża

Piknik militarny, prezentacja uzbrojenia, spotkania z żołnierzami, a na finał wojskowa grochówka. To część atrakcji obchodów Święta Wojska Polskiego w Suwałkach, które odbywają się w sąsiedztwie pokamedulskiego klasztoru nad jeziorem Wigry.

Główne uroczystości rozpoczną się o 13.00 mszą św. polową. Następnie odbędzie się ceremonia wojskowa, a po niej piknik militarny.

Warto pamiętać, że 15 sierpnia to również święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – a to właśnie patronka parafii wigierskiej. Zatem odpust w Wigrach.

W Łomży z okazji Święta Wojska Polskiego zostanie m.in. odsłonięty mural z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Po południu na Starym Rynku odbędzie się koncert patriotyczny.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook