Dodana: 14 grudzień 2020 13:51

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 13:08

Obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Suchowoli

W okrojonym składzie i przy zachowaniu obowiązujących norm bezpieczeństwa odbyły się w niedzielę (13.12) w Suchowoli - rodzinnej parafii ks. Jerzego Popiełuszki uroczystości upamiętniające 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wzięła w nich udział Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Grupa osób stoi z wiązankami kwiatów. W środku Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

W kościele parafialnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli zostało odprawione uroczyste nabożeństwo pod przewodnictwem ks. abp Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego. Mszę poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika za wiarę i Ojczyznę, patrona Solidarności.

- Ksiądz Popiełuszko przyciągał do siebie tłumy przede wszystkim swoją skromnością, otwartością i pokorą. Mocno wierzył, że prawda jest podstawowym fundamentem ludzkiego życia i trzeba jej bronić za wszelką cenę, zwłaszcza, gdy jest ona deptana. Przypominał, że każdy człowiek zobowiązany jest do poszukiwania prawdy - mówiła Wiesława Burnos. - Drugim świadkiem prawdy z naszych stron jest ksiądz Stanisław Suchowolec, który przyjaźnił się z księdzem Jerzym. Za jego przykładem starał się budzić ludzkie sumienie i świadomość potrzeby wiernego trwania w prawdzie. Obaj byli apostołami prawdy w tych trudnych czasach i obaj oddali za to życie - dodała.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy w gminie Suchowola. W miejscowej parafii został ochrzczony i tu uczęszczał na msze święte. Na tutejszym cmentarzu parafialnym spoczywają jego rodzice.

W pobliskich Okopach ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w Warszawie Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” i Muzeum Podlaskie w Białymstoku - instytucja kultury Samorządu Województwa Podlaskiego wspólprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Władysław Tokarski
fot.: Krzysztof Bochenko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook