Dodana: 17 wrzesień 2021 12:42

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2021 12:42

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Dnia 17 września 1939 roku Armia Czerwona łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, przekroczyła granicę wschodnią państwa polskiego bez wypowiedzenia Polsce wojny. Dzień ten był dla naszej Ojczyzny „nożem w plecy”, jak określił to gen. Władysław Anders, jeden z wybitnych polskich dowódców wojskowych II wojny światowej.

Widoczna czerwień oraz czarno-białe fotografie z żołnierzami armii czerwonej i napisy

Agresja na Polskę przez Związek Sowiecki wpisywała się w postanowienia tajnego protokołu dołączonego do Paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego 23.08.1939 r. Dokument określał m.in. podział stref wpływów w Europie między III Rzeszą Niemiecką, a stalinowskim reżimem.

Stalinowskie władze usprawiedliwiały naruszenie suwerenności państwa polskiego chęcią udzielenia pomocy ludności białoruskiej i ukraińskiej zamieszkujących Kresy Wschodnie, czyli obszary II Rzeczpospolitej na wschodzie oraz tym, że terytorium Polski zostało opuszczone przez ówczesne władze RP i dowództwo wojskowe. Było to nieprawdą, ponieważ rząd RP z Naczelnym Dowództwem przekroczyły granicę dopiero 18 września.

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę na obszarze okupowanym przez Stalina aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook