Dodana: 12 wrzesień 2021 19:12

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2021 19:12

74. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W sobotę, 11 września, w Suchowoli odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy urodzin bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Podczas tego wydarzenia marszałek województwa Artur Kosicki odczytał zebranym list od premiera Mateusza Morawieckiego, a także od wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Ilustracja do artykułu 74 rocznica urodzin Popiełuszki (8 of 49).jpg

Premier i marszałek objęli patronatem sobotnie uroczystości.

- Jako Marszałek Województwa Podlaskiego chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, który kultywują pamięć o księdzu Jerzym, a także tym, którzy są zaangażowani w budowę wspaniałego pomnika - pomnika, jakim będzie muzeum księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach - powiedział Artur Kosicki.

Marszałek reprezentował podczas uroczystości Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i w jego imieniu odczytał list.

- Utrwalanie duchowego testamentu, który zostawił nam wszystkim kapelan „Solidarności”, wciąż jest i pozostanie naszym wspólnym zobowiązaniem - napisał premier. - Postać Księdza dla mnie i mojej rodziny ma szczególną, osobistą wartość. Gościłem w Okopach, spotykałem się z Jego rodziną, słuchałem opowieści najbliższych o tym wspaniałym, tak bliskim ludziom kapłanie. Dlatego wiem, jak ważne jest spotkanie w młodości osób, które na co dzień żyją wartościami takimi jak dobro, służba bliźnim, pomoc najsłabszym i głoszenie prawdy - dodał Mateusz Morawiecki.

Specjalny list napisał również wicepremier Kaczyński.

- W ten szczególny wieczór pragnę życzyć Kościołowi, Polsce, nam wszystkim, by Osoba księdza Jerzego i jego nauki, jak najmocniej żyły w sercach i umysłach obecnych i przyszłych pokoleń Polek i Polaków, by wspierały je w naszej ludzkiej codziennej walce duchowej, by zło dobrem zwyciężać - napisał do zebranych Jarosław Kaczyński.

W Suchowoli już od kilku lat obchodzi się rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To parafia i miejsce nauki urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 r. został zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło złożenie wieńców przed pomnikiem bł. ks. Jerzego w parku miejskim, następnie odbyła się msza św. z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli, którą celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko.

Tego dnia miała miejsce również prapremiera spektaklu „Psalmy Dawidowe – Psalmy Miłości i Nadziei”, w aranżacji Michała Jurkiewicza, w wykonaniu chóru i zespołu muzycznego pod jego dyrekcją. Odbył się także finał ogólnopolskiego konkursu „Piosenką zło zwyciężaj”, który zwyciężyła Blanka Mirecka.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, jego szkolni koledzy i nauczyciele, posłowie: Mieczysław Baszko, Jarosław Zieliński, Andrzej Melak, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz gospodarz wydarzenia - Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli.

*****

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., był nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Piotr Babulewicz

facebook