Dodana: 12 czerwiec 2017 12:50

Zmodyfikowana: 12 czerwiec 2017 18:31

Razem można więcej. Podlaski biznes zadowolony ze wspólnej ekspozycji w Poznaniu

Kilkanaście przedsiębiorstw z Polski Wschodniej, Politechnika Białostocka i Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna prezentowały swoją ofertę wraz z Klastrem Obróbki Metali (KOM) podczas tegorocznych Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting w Poznaniu. Odbyły się one w dniach 6-9 czerwca. W ciągu czterech dni przeprowadzono wiele konkretnych rozmów z przedstawicielami firm z kraju i zagranicy, co ma skutkować przyszłymi kontraktami i umowami biznesowymi. Kolejny raz potwierdziło się, że razem można więcej, w efekcie poszczególne podmioty zyskują większą wiarygodność.

Ilustracja do artykułu subcontracting-poznan (5).jpg

Pod wspólnym logo Klastra, który był partnerem merytorycznym Subcontracting 2017, wystawiły się: Biuro KOM, Malinex, Darmet, Zakrem, Technology Applied, Roztocze, AC SA, Ferrox, A+ Ceramics, Demex, Agwo Serwis, ALEX, White Hill, Jobimet, Faber, Budrad oraz partnerzy strategiczni jak Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Politechnika Białostocka. Stoisko podzielone było na cztery części o łącznej powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Dla porównania, w ubiegłym roku było to 18 metrów, a obok Klastra wystąpiły 3 firmy.

Wyjazd Klastra Obróbki Metali na targi Subcontracting został wsparty z Działania 2.3.3. Internacjonalizacja Krajowych Klastrów Kluczowych Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wsparcia finansowego udzieliły także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Miasto Białystok.

 - Jako Politechnika Białostocka byliśmy obecni przede wszystkim w ramach współpracy z naszym podlaskim przemysłem, działającym razem z Klastrem Obróbki Metali, bo tam główny nacisk kładziemy na współpracę. Klaster Obróbki Metali, jak wiemy, zrzesza ponad 70 firm i współpraca z nimi jest naszą siłą, która daje nam bezpośredni kontakt z przemysłem. W ramach tej współpracy prowadzimy zarówno część badań naukowych, które zlecają nam firmy, jak również wspólne działania w kierunku kształcenia studentów, szkolenia ich, ustalania programów. Tak że ta współpraca ma realne efekty. Mało tego, przez Klaster załatwiamy większość staży, praktyk dla studentów i poszukujemy dla nich zatrudnienia – podkreśla dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. nzw., prorektor ds. rozwoju PB.

- W Targach Kooperacji Przemysłowej Subcontracting 2017 wzięliśmy udział, aby pochwalić się tym, co robimy, przedstawić swoją ofertę. Liczymy, że efektem naszego uczestnictwa będą nowe zlecenia; zwłaszcza, że nasza działalność związana jest z podwykonawstwem. Głównym profilem jest ceramika techniczna, bioceramika i usługi związane z ekspertyzami materiałowymi. Obecność na takich targach daje nam również możliwość wysondowania, czego oczekują klienci, rynek. Takie wydarzenia są najlepszą formą bezpośredniego kontaktu, rozmowy z klientem. Kiedy zamówienia trafiają do nas przez pośredników, niekiedy następuje efekt tzw. głuchego telefonu, informacje zwrotne są niepełne, a oczekiwania niedoprecyzowane. W konsekwencji, gdy pojawiają się pytania, wydłuża się cały proces ofertowania. Natomiast pobyt na targach pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta - mówi Artur Oziębło, prezes spółki A+ Ceramics z Białegostoku. - Ponadto uczestnictwo w takich wydarzeniach pozwala na rozeznanie, w którym miejscu znajdujemy się w stosunku do konkurencji.

Jak tłumaczy Artur Oziębło,  choć Subcontracting nie są imprezą stricte dla branży ceramicznej, to pozwoliły przeprowadzić szereg rozmów m.in. z wytwórcami maszyn, których przedstawiciele firmy starali się przekonać, że warto stosować ceramikę techniczną wszędzie tam, gdzie występuje zużycie cierne lub wysoka temperatura.

- Mam nadzieję, że targi przyczynią się do promocji spółki i sprawią, że zaistniejemy w świadomości potencjalnych klientów, co nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie brali w nich udziału – dodaje prezes A+ Ceramics.

Z kolei Jarosław Kozak wyjaśnia, że choć jego firma - Technology Applied – jest młoda, to prężnie się rozwija.

- Chcemy być obecni na rynku przede wszystkim dostawców usług profesjonalnych, wykonywania części do maszyn i urządzeń nowymi technologiami; zajmujemy się drukiem trójwymiarowym. Nie wyobrażamy sobie, by zabrakło na tych targach naszej obecności, dlatego że temat jest niszowy, jeszcze nie do końca znany i chcemy budować świadomość naszych i potencjalnych klientów na temat tego, jak wiele się już na rynku zmieniło i jak wiele nowych możliwości się przed nimi otwiera. To jest powód, dla którego znaleźliśmy się w Poznaniu – tłumaczy Jarosław Kozak. – Po tych targach oczekujemy wzrostu liczby potencjalnych klientów. Bo umówmy się - domykanie sprzedaży w tego typu branżach nie jest prostą sprawą. To nie jest tak, że ktoś zobaczył, co możemy zaoferować i od razu składa zamówienie. Raczej idziemy w kierunku budowania świadomości tego, czym się zajmujemy, w związku z czym chcemy ludzi zainteresować, później będziemy przeprowadzać prezentacje w firmach, jeździć, przekonywać, pokazywać i być może wprowadzać implementację lub aplikację danych rozwiązań w druku trójwymiarowym już po dostosowaniu procesu produkcyjnego.

Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting odbywały się równolegle z targami ITM Polska, 3D Solutions oraz Modernlog. Przez cztery dni trwania tych imprez bardzo dużo się działo: mnóstwo wydarzeń, spotkań biznesowych, rekordów; wielu profesjonalistów odwiedziło pawilony ekspozycyjne. W pawilonie nr 7, gdzie miały miejsce targi Subcontracting, zgromadziło się około 100 wystawców, a wszystkie wydarzenia targowe odwiedziły tysiące osób.

Współpraca merytoryczna z Klastrem Obróbki Metali zaowocowała przygotowaniem dwudniowych paneli dyskusyjnych Speaker's Corner. Odbył się szereg wystąpień poświęconych działaniom i procesom związanym z konsolidacją i wzrostem konkurencyjności polskiej branży podwykonawstwa i kooperacji.

- Była to przestrzeń do merytorycznych dyskusji m.in. na temat współpracy nauki i biznesu w praktyce, tego, jak konsolidować polską branżę metalowo-maszynową oraz jak rozwijać biznes przy wsparciu środków z UE - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator-członek zarządu Klastra Obróbki Metali.

facebook