Dodana: 8 maj 2019 11:22

Zmodyfikowana: 8 maj 2019 11:22

Białostockie biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otwarte

Po Krakowie, Gdańsku i Poznaniu w Białymstoku powstało biuro rzecznika MiŚP. Będzie wspierać przedsiębiorców w postępowaniach administracyjnych, obalać biurokratyczne przeszkody i zmieniać urzędnicze nawyki.

Ilustracja do artykułu Otwarcie Biura Rzecznika MSP w Białymstoku-06.jpg

Oficjalnie biuro otworzył we wtorek (7 maja br.) wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin wraz z rzecznikiem Adamem Abramowiczem w towarzystwie parlamentarzystów Jacka Żalka i Mieczysława Baszko, samorządowców w tym Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i wicemarszałka Stanisława Derehajło oraz licznie przybyłych do kamienicy przy ul. Ciepłej 1 w Białymstoku przedstawicieli świata nauki i biznesu.

- Sprawy przedsiębiorców powinny nas wszystkich łączyć – stwierdził premier Gowin. – Funkcja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest niezbędna, bo ten właśnie mały i średni biznes jest biznesem polskim, a każde mądre państwo wspiera przede wszystkim swój własny narodowy kapitał. W Białymstoku to biuro jest szczególnie potrzebne, nie dlatego, że akurat bariery biurokratyczne są tu jakieś szczególne, ale ze względu na dynamicznie rozwijającą się na Podlasiu gospodarkę.

Dyrektorem białostockiego biura jest Szczepan Barszczewski, który poinformował, że choć biuro oficjalnie rozpoczyna swoją działalność dopiero w tym tygodniu, to wpłynęło już do niego ok. 30 wniosków.  

– Możemy przystępować do działania w sprawach toczonych z organami administracji państwowej zarówno na  wniosek przedsiębiorcy, jak też w sprawach szczególnych z urzędu  – wyjaśnia dyrektor nowej placówki. – Nie chcemy wyręczać radców prawnych, czy pełnomocników przedsiębiorców, ale zdarza się, że oni sami wysyłają do nas swoich klientów, zwłaszcza w sprawach kontrowersyjnych, budzących wątpliwości natury legislacyjnej.

Przedsiębiorcy obecni na wtorkowym spotkaniu z przychylnością wypowiadali się o nowym miejscu wsparcia podlaskiego biznesu.

- Trudno ocenić, jaki będzie realny rezultat działalności biura rzecznika, ale każde takie przedsięwzięcie jest oczekiwane przez biznes – mówi Krzysztof Żukowski, wiceprezes zarządu Business Centre Club, Kanclerz Loży Białostockiej BCC. -  Jednak mali i średni przedsiębiorcy najczęściej borykają się z podejściem małych i średnich urzędników.

Marszałek województwa Artur Kosicki ma nadzieję, że to nie urząd marszałkowski przysporzy nowej placówce rzecznika intensywnego zajęcia.

- Będziemy się starali, aby urząd marszałkowski funkcjonował w taki sposób, by rzecznik  miał z nami jak najmniej pracy – zapowiedział marszałek – Nie stoimy po dwóch stronach barykady, powinniśmy być po jednej stronie z przedsiębiorcami. Cieszę się, że ta instytucja powstała w Białymstoku, bo firm mamy coraz więcej i mają one najróżniejsze problemy.   

Nowo otwarte biuro i jego pracownicy będą udzielali pomocy prawnej oraz mogą reprezentować przedsiębiorców w sprawach przewidzianych w ustawie o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Właściciele mikro, małych i średnich firm z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego mogą się zgłaszać do biura przy ul. Ciepłej 1 w Białymstoku, od poniedziałku do podatku w godz.8.30-16.30 , mail biuro@rzecznikmsp.gov.pl.

art

facebook