Dodana: 17 październik 2014 13:10

Zmodyfikowana: 17 październik 2014 13:10

Współpraca polskich i litewskich więzienników

 

16 października 2014 roku o godzinie 12.00 w Areszcie Śledczym w Suwałkach ul. Wojska Polskiego 29, podpisane zostały porozumienia o współpracy dwóch naszych jednostek penitencjarnych z dwiema jednostkami litewskimi. Suwalski areszt śledczy podjął współpracę z Zakładem Karnym w Alytusie a Areszt Śledczy w Giżycku z Zakładem Karnym w Mariampolu. Współpraca jednostek polegać będzie przede wszystkim na wzajemnej organizacji wizyt studyjnych, seminariów i konferencji specjalistycznych, szkoleń specjalistycznych dla kadry,  zawodów sportowych i  wydarzeń kulturalnych. Podpisanie porozumień i wola współpracy  jest kontynuacją działań podjętych przez polskie i litewskie więziennictwo na szczeblu centralnym. Nawiązując współpracę mamy nadzieję przede wszystkim na wymianę doświadczeń zawodowych, technik szkolenia funkcjonariuszy oraz rozwiązań prawnych.

Delegacja litewska liczyła 12 przedstawicieli, przewodniczyli jej dyrektorzy z Zakładu Karnego w Mariampolu Tadas Klusevicius oraz Zakładu Karnego w Alytusie Kęstutis Jasmontas. Na uroczyste podpisanie transgranicznych porozumień przybyła też Konsul Republiki Litwy w Sejnach dr Vida Montvydaite. Stronę polską reprezentował Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Białymstoku płk Mirosław Dudar oraz dyrektorzy Aresztu Śledczego w Suwałkach płk Bożenna Mazurkiewicz oraz Aresztu Śledczego w Giżycku ppłk Marek Gawrycki.
 Systemy penitencjarne Polski i Litwy są bardzo zróżnicowane. Mimo niewielkiej odległości pomiędzy jednostkami polskimi a litewskimi, panują tam zupełnie inne warunki, inny jest system ochrony jednostek, sposób pracy ze skazanymi, struktura zarządzania jednostkami oraz rozwiązania prawne. W tej różnorodności rozwiązań i podejść do tematyki penitencjarnej, widzimy szanse na wymianę doświadczeń pomiędzy naszymi jednostkami. Być może pewne rozwiązania z jednostek litewskich warto będzie zastosować w naszych zakładach karnych i aresztach śledczych. Wiemy, że Litwini bardzo interesują się naszymi doświadczeniami w prowadzeniu oddziałów terapeutycznych dla osób uzależnionych, reformą systemu ochrony jednostek a także sposobem prowadzenia i finansowania dużych inwestycji. Obecnie polska Służba Więzienna bardzo intensywnie współpracuje z bliźniaczymi formacjami zarówno w Europie jak i poza nią.

Żródło:  Okregowa Służba Wiezienna w Białymstoku

facebook