Dodana: 19 wrzesień 2014 12:38

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2014 12:38

Prezydent Bronisław Komorowski na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku

Prezydent Bronisłąw Komorowski uczestniczył w obradach drugiego dnia Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Podczas okolicznościowego wystąpienia docenił białostockie i podlaskie inwestycje z ostatnich lat. Przyznał, że do Budy Ruskiej jeździ przez Białystok, może więc na bieżąco ocenić jak bardzo na korzyść zmienia się miasto i województwo.

Prezydent wielokrotnie uczestniczył w Europejskich Kongresach Gospodarczych, dziś wyraził zadowolenie, że Forum gospodarcze o podobnej formule odbywa się na Wschodzie i debatuje o problemach, szansach i możliwościach rozwoju Polski Wschodniej oraz jej relacjach z państwami wschodnimi. Prezydent namawiał do podsumowań 25-lecia, ostatniego 10-lecia, dokonania oceny szans i możliwości, wysłuchania wszelkich opinii, zastanowienia się nad specyfiką Polski Wschodniej i docenienia, że wszystkie zjawiska zachodzące na wschodzie mają ogromne znaczenie dla całej Unii Europejskiej.

- Są owszem również problemy zwiazane z położeniem na krawędzi systemu europejskiego, ale też są szanse z tytułu graiczności, choćby mały ruch graniczny - powiedział prezydent Komorowski przekonując, że mały ruch graniczny z Białorusią jest tylko kwestią czasu. - Warto się też zastanowić, jakie konsekwencje niesie dla pasa wschodniego sytuacja na Ukrainie i sankcje wobec Rosji.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego kluczem sukcesu, dobrego biznesu z Rosją jest Ukraina:
- Jestem przekonany, że sukces Ukrainy (ciągle możliwy) w drodze do budowy rzeczywistości wewnętrznej, w oparciu o wzorce zachodnie i wiązanie się Ukrainy ze światem zachodnim w wymiarze politycznym i gospodarczym, to będzie klucz do Rosji.
 
W ocenie prezydenta, sukces "prozachodniego kursu" Ukrainy będzie "gigantycznym źródłem wpływu i zachęty, przykładu dla społeczeństwa rosyjskiego". "Jeśli uda się Ukrainie, jestem przekonany, że będzie rosła z roku na rok ilość ludzi w Rosji, młodych ludzi, ludzi biznesu może przede wszystkim, którzy będą mówili: jak się Ukrainie udało, to i nam może się udać i że warto nad tym pracować.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook