Dodana: 22 wrzesień 2014 11:21

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2014 11:21

O polityce spójności na VI Forum Kohezyjnym

Kluczowa rola nowej polityki spójności UE mającej na celu promowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy w regionach i miastach Europy było głównym tematem debat podczas szóstego Forum Spójności, które odbyło się w Brukseli w dniach 8-9 września 2014 r. Polityka spójności jest obecnie najważniejszym instrumentem inwestycyjnym UE mającym na celu zmniejszenie różnic gospodarczych i społecznych we wszystkich regionach Europy.

Uczestnicy Forum Spójności zastanawiali się, jak uruchamiana właśnie, nowa edycja polityki spójności może przyczynić się do ożywienia europejskiej gospodarki. W panelu „Podnoszenie jakości zarządzania, czyli jak budować współczesną administrację?” wziął udział wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.

Z budżetem w wysokości ponad 350 mld euro, polityka spójności może odegrać kluczową rolę we wspieraniu wzrostu gospodarczego i inwestycji zwiększających liczbę miejsc pracy w Unii Europejskiej w latach 2014-20. – Powodzenie tych reform zależy m.in. od skutecznego działania administracji publicznej. Dlatego wspieranie zdolności administracyjnej do efektywnego wdrażania funduszy unijnych zostało w Polsce ujęte w Programie Kapitał Ludzki. Na dobre rządzenie przeznaczyliśmy ok. 450 mln euro – zaznaczył w swoim wystąpieniu Paweł Orłowski. - Jesteśmy świadomi faktu, że nowoczesna administracja musi być otwarta na obywateli i skupiać się na ich potrzebach. Dlatego staramy się rozwijać zaufanie pomiędzy administracją a obywatelami – dodał.

Do organizującego to wydarzenie komisarza ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna dołączyli premier Łotwy Laimdota Straujuma oraz przedstawiciel prezydencji Rady UE i włoski sekretarz stanu ds. europejskich Sandro Gozi. W forum udział wzięli także: przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komitetu Regionów Michel Lebrun, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i monetarne oraz euro i laureat Nagrody Nobla dla nauk ekonomicznych A. Michael Spence.

Dwudniowe wydarzenie zwróciło uwagę także na inną ważną kwestię: potrzebę dobrego zarządzania – zarówno w zakresie bardziej wydajnej i przejrzystej administracji, jak i solidnych makro‑ekonomicznych strategii politycznych. Według szóstego sprawozdania w sprawie spójności, opublikowanego w lipcu 2014 r., państwa członkowskie planują w umowach o partnerstwie wzrost o 70 % inwestycji na rzecz poprawy zdolności instytucjonalnych organów publicznych, co odzwierciedla rosnące znaczenie unowocześniania administracji w celu zapewnienia efektywnego wykorzystywania zasobów publicznych.

Wstępna ocena w oparciu o umowy o partnerstwie – 16 z 28 z tych umów zostało już przyjętych – wskazuje na wiele pozytywnych tendencji dotyczących planowanych inwestycji UE w ramach polityki spójności w celu wsparcia innowacji i małych przedsiębiorstw, a także zwiększenia wykorzystania instrumentów finansowych. Co istotne, inwestycje w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii mają przekroczyć 38 mld euro – co stanowi ponad dwukrotność kwoty zainwestowanej w gospodarkę niskoemisyjną w latach 2007-2013.

Więcej na temat VI Forum Kohezyjnego na stronie: ec.europa.eu.

 

 

Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook