Dodana: 16 czerwiec 2015 13:27

Zmodyfikowana: 16 czerwiec 2015 13:27

25 lat społeczeństwa obywatelskiego w województwie podlaskim

Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej, wolnej Polski bez rozwoju samorządności. 15 czerwca w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca 25 lat transformacji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w województwie podlaskim.

Ilustracja do artykułu 25so-04.jpg

Dzisiaj samorządy to także pole do współpracy: obywateli, organizacji pozarządowych, przedsiębiorczości. To miejsca, gdzie w znacznym stopniu zagospodarowuje się środki europejskie. Dzięki inicjatywom obywatelskim zmienia się obraz polskich regionów. Zmienił się także obraz województwa podlaskiego i wszystkich jego gmin. Samorząd to troska o ponadczasowe wartości. To promowanie dorobku kulturowego i umacnianie tożsamości małych ojczyzn.

- Jednak oczekiwania wobec organizacji samorządowych są coraz większe, że w coraz większym stopniu staną się one partnerami samorządów, będą współrealizowały zadania publiczne – podkreślał w czasie konferencji Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

W pierwszej części spotkania odbyła się debata z udziałem m.in. Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Macieja Żywno, Teresy Hernik Członkini Ogólnopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego I kadencji, obecnie Prezes Zarządu PFRON, dr Bogdana Jankowskiego, założyciela i pierwszego dyrektora białostockiego ośrodka FRDL, Kazimierza Dudzińskiego – Radnego od 1998 r. obecnie Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Podsumowano przeszłość i porozmawiano o kierunkach rozwoju, wyzwaniach i szansach, jakie stoją przed podlaskimi organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego  z województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim zarejestrowanych jest obecnie ok. 4 tysięcy organizacji pozarządowych, z czego 3 tys. można zaliczyć do aktywnie działających. To neiwiele, jeśli się weźmie pod uwagę inne województwa i plasuje nas – wspólnie z województwem warmińsko-mazurskim na końcu stawki. Dla porównania dolnośląskie ma takich zarejestrowanych stowarzyszeń 8 tys., mazowieckie – 25 tys., małopolskie – 11 tys., a łodzkie – 6 tys.

W Podlaskiem najwięcej stowarzyszeń zajmuje się pomocą społeczną, wspieraniem nauboższych, działalnościa na rzecz rodziny, szeroko pojętą kulturą, sportem i edukacją.

W drugiej części spotkania Wicemarszałek Maciej Żywno wraz z Elizą Szadkowską – Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. wspólpracy z organizacjami pozarzadowymi wręczyli jubileuszowe dyplomy dla organizacji pozarzadowych z 25 letnim i dłuższym stażem jako podziękowanie za ogrom pracy na rzecz tworzenia wspólnot lokalnych i kultywowania postaw obywatelskich w województwie podlaskim.

Organizatorzy: Samorząd Województwa Podlaskiego wraz z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych, Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok oraz Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat z Suwałk.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook