Dodana: 15 sierpień 2019 18:18

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2019 08:53

Święto Wojska Polskiego – cały region w hołdzie żołnierzom

Liturgie i nabożeństwa w intencji ojczyzny i żołnierzy, apele, pokazy sprzętu wojskowego, koncerty patriotyczne - centralnym obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszyły 15 sierpnia br. lokalne uroczystości. Wraz z mieszkańcami Podlaskiego w świętowaniu wzięli w nich udział przedstawiciele zarządu województwa.

Ilustracja do artykułu P1940598.jpg

 

Uroczystości wojewódzkie w Białymstoku rozpoczęła liturgia w katedrze prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy oraz msza św. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej uczestnicy uroczystości – wśród nich m.in. senator Jan Dobrzyński oraz poseł prof. Henryk Wnorowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektor Gabinetu Marszałka Tomasz Szeweluk, przedstawiciele prezydenta Białegostoku, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski, a także liczna reprezentacja służb mundurowych – przeszli w okolice pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbył się uroczysty apel rozpoczęty od okolicznościowych wystąpień.

„W dniu Święta Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej i w rocznice naszej wspaniałej wiktorii pragnę podziękować oficerom, podoficerom i żołnierzom oraz cywilnym pracownikom wojska za Waszą codzienną ciężką służbę oraz dbanie o nasze bezpieczeństwo i życzę abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu do swoich rodzin i bliskich” - pisał w liście odczytanym przez dyrektora Tomasza Szeweluka marszałek województwa Artur Kosicki.

Marszałek, przypominając okoliczności powołania obchodzonego 15 sierpnia święta, podkreślał, że „pamiętając o pięknych kartach oręża polskiego wszyscy musimy wspierać Wojsko Polskie i dbać o jego rozwój i potencjał.”

Po okolicznościowych wystąpieniach wręczone zostały awanse żołnierzy, medale oraz odznaczenia. Uroczystości zakończył apel poległych, salwa honorowa oraz oczywiście defilada wojskowa.

Po części oficjalnej mieszkańcy miasta zostali zaproszeni na pokaz sprzętu Wojska Polskiego.

Nie zabrakło żołnierskiej grochówki oraz ogromnego tortu, na który z okazji święta zaprosił uczestników uroczystości marszałek Artur Kosicki. Chętnych na słodki poczęstunek było co nie miara. 

Święto w regionie

Hołd złożony przeszłości i nadzieje na przyszłość  były głównymi motywami obchodów Święta Wojska w Łomży. Władze województwa podlaskiego reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś, a w uroczystej zbiórce środowisk i instytucji wojskowych Łomży wziął udział także wiceprzewodniczący Sejmiku Marek Komorowski.

Obaj złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na terenie tzw. Koszar, czyli siedziby Warsztatów Technicznych Łomża, a następnego dnia Marek Olbryś oddał także hołd bohaterom w innych tradycyjnych miejscach pamięci oraz w Katedrze łomżyńskiej. 

- To święto z dobrymi informacjami dla wojska i łomżyniaków. Łomża zawsze stała wojskiem i myślę że perspektywa powrotu do miasta pułku wszystkich cieszy. Będzie to ważny punkt w systemie obronności kraju W imieniu marszałka Artura Kosickiego, własnym i całego zarządu województwa podlaskiego życzę wojskowej społeczności miasta wszelkiej pomyślności - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś nawiązując do planów przekształcenia obecnych Warsztatów Technicznych w pułk logistyczny formującej się 18 Dywizji Zmechanizowanej. Będzie to istotny impuls także dla ekonomicznego rozwoju miasta.Marek Olbryś został uhonorowany przez organizatorów uroczystości specjalną statuetką wraz z innymi "przyjaciółmi wojskowej Łomży".

W Bielsku Podlaskim podczas uroczystości zarząd województwa reprezentowal Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Wział udział w specjalnym nabożeństwie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku a także złożył biało-czerwone wiązanki w trzech miejscach pamięci: pod pomnikiem Katyńsko-Smoleńskipomnikiem Pamięci Narodowej oraz  na mogile żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej WP „Narew”.

Z kolei w Sokółce Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentowała Wiesława Burnos - członek zarządu. Film z uroczystości sokólskich poniżej:

 

ms, mn, mg

 

facebook