Dodana: 15 lipiec 2019 13:17

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2019 13:20

Święto 42. Pułku Piechoty

Złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową i pomnikiem upamiętniającym formację oraz apelem poległych i salwą honorową uczczono pamięć 42. Pułku Piechoty im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Uroczystości odbyły się w niedzielę 14 lipca w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Święto 42. Pułku Piechoty.jpg

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji żołnierzy w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa przy ulicy Traugutta, po której złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej formację. Następnie uroczystości przeniosły się do Parku Konstytucji 3 maja w okolice pomnika poświęconego Pułkowi.

Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, rodziny dawnych żołnierzy, mieszkańcy miasta, a także drużyna Jagielloni i kibice Klubu. List Marszałka Artura Kosickiego odczytał Robert Jabłoński, wicedyrektor Gabinetu Marszałka.  

„Uroczyste obchody Święta Pułkowego 42. Pułku Piechoty to znakomita okazja do przypomnienia o chwalebnej jego historii. Jest to również ważne przedsięwzięcie edukacyjne adresowane szczególnie do młodego pokolenia, aby pamiętało ono o bohaterstwie swoich przodków”  – pisał marszałek.

Historia 42. Pułku Piechoty sięga 1918 r., kiedy to we Włoszech zawiązano formację jako 3 Pułk Strzelców im. księcia Józefa Poniatowskiego. Po kilkukrotnej zmianie nazwy, jednostka stała się oficjalnie 42. Pułkiem Piechoty w styczniu 1920 roku.

W okresie międzywojennym stacjonowała w Białymstoku zajmując koszary po 64 Kazańskim Pułku Piechoty w Białymstoku przy ulicy Traugutta 3. Przez ówczesnych mieszkańców nazywani byli „Dziećmi Białegostoku”.

Formacja ta uznawana jest za protoplastę Klubu Jagiellonia. Dali mu początek żołnierze batalionu zapasowego tego pułku tworząc w 1920 r. sekcję piłki nożnej.

ms

 

facebook