Dodana: 29 sierpień 2021 16:45

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2021 09:14

Doroczne Święto Plonów w Wyszkach

Organizacja dożynek wojewódzkich przyczynia się do podtrzymania jednej z najpiękniejszych tradycji polskiej historii związanej z wyrażeniem wdzięczności za plony i zbiory. W niedzielę, 28 sierpnia, takie podziękowanie składali mieszkańcy gminy Wyszki. Podczas uroczystości obfitujących w atrakcje, zarząd województwa reprezentował jego członek Marek Malinowski.

Ilustracja do artykułu IMG_9338.jpg

Przedstawiciel podlaskiego samorządu, zwracając się do mieszkańców swojej rodzinnej gminy, wyraził wdzięczność za „kultywowanie dożynkowej tradycji przodków”, a wszystkim rolnikom z gminy Wyszki złożył podziękowania za ich ciężką pracę i codzienny trud.

- Dzięki pracy rolnika codziennie trafia na stoły naszych domów chleb. Niech nigdy go nam nie zabraknie - dodał Marek Malinowski.

Świętowanie w Wyszkach rozpoczęła msza dożynkowa w miejscowym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, którą  celebrował proboszcz parafii ks. Edward Sitnik. Porównał on podczas kazania sianie zboża do kiełkowania w człowieku dobra lub zła.

- Dzisiaj, kiedy przybywacie do świątyni, przynosicie owoc swojej pracy. Jak to wszystko pięknie wygląda, ale tylko nieliczni wiedzą ile to trudu, wysiłku i wyrzeczeń wymaga. Pracę na roli można porównać do wewnętrznej pracy człowieka nad sobą. Wysiłek wkładany w pielęgnowanie swojej duszy kiełkuje w nas i przekłada się nasze postawy względem innych osób. Im więcej pracy włożonej w rozwój sfery wewnętrznej, tym człowiek staje się lepszy – podkreślił kapłan.

Po mszy nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych, które są symbolicznym podziękowaniem za coroczne plony. W tym roku w Wyszkach było cztery, reprezentowały miejscowości Pulsze, Szczepany, Wyszki, a także powiat bielski. Wykonane zostały z kwiatów, kłosów, zbóż, owoców, warzyw czy nawet ziół. Na dożynkach diecezjalnych parafie reprezentować będzie wieniec wykonany przez mieszkańców Wyszek.

- Przygotowanie wieńca trwało około dwóch tygodni, dzisiaj tym wieńcem i całą uroczystością dziękujemy za to, że dopisała nam pogoda i mogliśmy zebrać plony i dalej prosperować, żywić nasze zwierzątka i z innymi się dzielić - zaznaczyła Beata Poświątna, jedna z wykonawczyń zwycięskiego wieńca.

Nie mogło zabraknąć także degustacji wiejskich stołów, na których znajdowały się przeróżne regionalne smakołyki. Chętni częstowali się babką ziemniaczaną, domowym smalcem i ogórkami, rybami, zupami i ciastami w wielu odsłonach. Degustacjom towarzyszyły występy ludowych i lokalnych zespołów.

Także młodsi uczestnicy mieli zapewnioną rozrywkę – zorganizowano dla nich konkursy i zabawy, a także rozstawiono dmuchany plac zabaw.

Jednym z ostatnich punktów wydarzenia był występ kabaretu Razem z Wyszek, a zaraz po nim koncerty zespołów: Zimne Dranie, Fantastic Boys i Forti. Na zakończenie wszyscy mogli wziąć udział w dyskotece pod chmurką.

Podczas tegorocznego święta była możliwość oddania krwi, a nawet zaszczepienia się przeciw COVID-19.

tekst i fot.: Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook