Dodana: 15 październik 2019 09:09

Zmodyfikowana: 15 październik 2019 09:09

Posiedzenie Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości

Posiedzenie Podlaskiej Rady Przedsiębiorczości, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Zarządu Województwa Podlaskiego odbyło się w poniedziałek (14.10) w urzędzie marszałkowskim. W jego trakcie przedstawiono projekt nowej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030.

Ilustracja do artykułu untitled-17.jpg

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją Joanny Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP. - To jest tylko projekt strategii, ale tak dojrzały, że chcielibyśmy Państwa z nim zapoznać - podkreśliła.

Zaprezentowane zostało kilka kluczowych kwestii związanych z tym dokumentem: dlaczego powstaje, jakie są jego cele, założenia i w jaki sposób zostanie wdrożony. Przedstawiono także symbol strategii, którym zostało 4P, czyli cztery główne hasła charakteryzujące nowe podejście do rozwoju: Podlaskie, Przedsiębiorcze, Partnerskie, Perspektywiczne. Pomysł przypadł do gustu członkom Rady, którzy podkreślali, że nowoczesna wizja stawia przed regionem ambitne cele.

Joanna Sarosiek zaznaczyła również, że dokument jest ogólny i otwarty na propozycje. - Postawiliśmy na krótką wizję, gdyż nie chcieliśmy tworzyć katalogów zamkniętych. Strategia nie jest słownikiem języka polskiego, w którym będzie użyte każde słowo. Jeżeli ktoś się boi, że coś nie jest zapisane wprost i tego nie będzie to nie jest to prawdą. To, jakie narzędzia będą wykorzystywane będzie opracowywane szczegółowo, np. w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Na przełomie listopada i grudnia planowane są konsultacje społeczne w Augustowie, Białymstoku, Hajnówce i Wysokiem Mazowieckiem. Na stronie internetowej strategii zostanie również opublikowany formularz konsultacyjny, w którym każdy będzie mógł zgłaszać swoje postulaty. Po pozytywnym zaopiniowaniu projektu przez Ministra Inwestycji i Rozwoju zostanie on przedstawiony na sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego. Sejmik będzie odpowiedzialny za uchwalenie tego dokumentu.

Po zakończeniu prezentacji członkowie Rady zdecydowali, że ewentualne wnioski i uwagi do projektu SRWP zgłoszą do Departamentu Rozwoju Regionalnego.

bm/red. is

facebook