Dodana: 2 sierpień 2019 16:09

Zmodyfikowana: 2 sierpień 2019 16:09

Marszałek przekazał „czeki” na renowację podlaskich zabytków

Milion złotych z budżetu województwa podlaskiego zostanie przeznaczonych na renowację trzydziestu podlaskich zabytków. Zdecydowana większość beneficjentów to parafie, ale dofinansowanie otrzyma także m.in. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W czwartek (01.08) na dziedzińcu Pałacu Branickich marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Stanisław Derehajło i członek zarządu Marek Malinowski wręczyli symboliczne czeki opiekunom obiektów, które otrzymały dotacje.

Ilustracja do artykułu Dotacje na zabytki mniejsze-41.jpg

 -  Po raz pierwszy w historii województwa podlaskiego władze regionu przeznaczają tak wysoką kwotę  z budżetu samorządu na renowację zabytków. To potwierdza, że jednym z priorytetów obecnego zarządu jest dbałość i ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego -  mówił marszałek Kosicki podczas spotkania.

Marszałek przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji obecnego zarządu było zwiększenie zaplanowanej na rok 2019 kwoty dofinansowania prac konserwatorskich z 600 tys. do 1 mln zł. Zapowiedział też zwiększenie kwot na ochronę zabytków w kolejnych latach.- To jest nasza historia, tradycja i mamy obowiązek o to dziedzictwo dbać – dodał.

Największe dofinansowanie otrzymała Parafia Rzymskokatolicka Św. Rocha w Białymstoku.
Kwota 80 tys. zł zostanie przeznaczona na remont schodów terenowych nr 3.
Duże sumy na konserwacje swoich budynków otrzymał także Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (59 tys. zł) i parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach (53 tys. zł). Ogółem dotację otrzymało 30 obiektów.

Jednym z beneficjentów jest też parafia św. Anny w Radziłowie, na terenie której znajduje się XVIII- wieczny, drewniany kościół. To, jak mówi jej proboszcz ks. Jarosław Filochowski,  unikat w łomżyńskiej diecezji. Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa ( 44 tys. zł.) zostaną tam wymienione rynny.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło podkreślał, że większość obiektów zabytkowych na terenie województwa podlaskiego to świątynie. -  Tych zabytków materialnych mamy niewiele, a większość stanowią świątynie i musimy dołożyć wszelkich starań, aby ta substancja trwała była konserwowana z odpowiednią sztuką i zachowana dla przyszłych pokoleń – mówił wicemarszałek.

Specjalne podziękowania za pracę na rzecz ochrony podlaskich obiektów sakralnych otrzymała Wojewódzka Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. List gratulacyjny od Metropolity Białostockiego ks. Abp Tadeusza Wojdy odczytał proboszcz parafii św. Rocha w Białymstoku ks. prał. Tadeusz Żdanuk.

Małgorzata Dajnowicz, przyjmując podziękowania podkreśliła, że praca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków byłaby właściwie niepotrzebna, gdyby nie pierwsi opiekunowie tych obiektów, czyli w znakomitej większości  księża proboszczowie.

W załączeniu pełna lista zabytków, które otrzymały dotację z budżetu samorządu województwa podlaskiego.

ak/bm/is 

 

Pliki do pobrania

facebook